Partnerzy portalu

Białystok: Pierwszy pacjent w szpitalu tymczasowym w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego

  • PAP
  • 27 marca 2021 - 13:53
Pierwsza pacjentka z COVID-19, 88-letnia kobieta, trafiła w sobotę do otwartego w tym dniu tymczasowego szpitala mieszczącego się w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformował Uniwersytecki Szpital Kliniczny, który prowadzi tę placówkę.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak poinformowała w sobotę w komunikacie rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk, jako pierwsza została przyjęta do szpitala tymczasowego przy ul. Wołodyjowskiego 88-letnia mieszkanka Białegostoku. Pacjentka ta przez ostatnich pięć dni była hospitalizowana w szpitalu tymczasowym w Białymstoku przy ul. Żurawiej, a wcześniej w innej placówce.

"Stan pacjentki jest stabilny, wymaga jednak tlenoterapii oraz kontynuacji leczenia przeciwzapalnego. Kiedy chora poczuje się lepiej, tak, że już nie będzie wymagała leczenia tlenem, zostanie wypisana do domu" - dodała Malinowska-Olczyk.

Malinowska-Olczyk poinformowała, że w sobotę w USK hospitalizowanych jest łącznie 167 pacjentów w kilku lokalizacjach. "W USK przy ul. Skłodowskiej zajęte są wszystkie stanowiska respiratorowe (16/16) oraz zajętych jest pięć takich stanowisk w szpitalu przy Żurawiej" - dodała. Poinformowała, że zajęte są wszystkie łóżka, w sumie 81, w szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej.

"Przy obecnej sytuacji epidemiologicznej trzeba się liczyć z tym, że pacjentów przy ul. Wołodyjowskiego będzie z dnia na dzień przybywać" - dodała. Przypomniała, że do tego szpitala tymczasowego "będą trafiać jedynie pacjenci z rozpoznanym zakażeniem COVID-19, z wykonaną diagnostyką radiologiczną oraz stabilni krążeniowo i oddechowo". "Tutaj będą trafiać pacjenci na kontynuację leczenia i stąd będą wypisywani do domu" - podała Malinowska-Olczyk.

Szpital tymczasowy w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest drugim szpitalem tymczasowym w Podlaskiem. Nie przyjmowano w nim dotąd chorych, a jedynie działał tam punkt szczepień przeciwko COVID-19 (teraz został przeniesiony). Hala UMB znajduje się tuż obok głównej siedziby Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Skłodowskiej. Jest obiektem z lat 70.

W placówce przy ul. Wołodyjowskiego jest 80 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających leczenia w warunkach szpitalnych, w tym cztery łóżka respiratorowe, ale - jak mówił w piątek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski - na początek będzie uruchomionych 56 miejsc, w tym te respiratorowe.

Pierwszy białostocki szpital tymczasowy powstał na dwóch piętrach w budynku kliniki pulmonologii w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) przy ul. Żurawiej w Białymstoku. Jesienią 2020 r. przyspieszono tam prace budowlane i wykończeniowe w remontowanym budynku. Pierwszych pacjentów do szpitala tymczasowego na Żurawiej przyjęto 10 grudnia 2020 r.

Oba szpitale tymczasowe prowadzi USK, który jest największym i najbardziej specjalistycznym podlaskim szpitalem.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!