Partnerzy portalu

Białystok: Ponad 180 spraw związanych z przewozem nielegalnych imigrantów; blisko 700 podejrzanych

  • PAP
  • 27 października 2021 - 11:13
Ponad 180 spraw dotyczących zarzutów pomocy nielegalnym imigrantom w przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski prowadzą prokuratury podległe Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. Łącznie śledztwami objętych jest blisko 700 podejrzanych osób.

O tych danych poinformował w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst.

Śledztwa dotyczą przede wszystkim tzw. kurierów, czyli osób które zajmowały się transportem nielegalnych imigrantów od granicy w głąb kraju i do państw Europy Zachodniej. Kurierów zatrzymuje przede wszystkim Straż Graniczna i policja; w ostatnim czasie nasilają się próby ucieczek przez kontrolą drogową. Dwa tygodnie temu jedna z takich prób zakończyła się tragicznie - w zderzeniu z ciężarówką auta osobowego, w którym jechali imigranci, zginął pod Białymstokiem Syryjczyk.

Z danych białostockiej prokuratury okręgowej wynika, że najwięcej takich postępowań prowadzonych jest przez prokuratury obejmujące swoim działaniem tereny przy granicy z Białorusią, czyli rejonowe w Sokółce i Hajnówce, oraz Prokuraturę Rejonową w Białymstoku (obejmuje powiat białostocki).

Prok. Janyst zwraca uwagę, że w śledztwach zarzutami obejmowanych jest często więcej osób, niż tylko kierowca zatrzymany na gorącym uczynku transportu imigrantów. Służby graniczne i policja zwracają uwagę, że w grupach są też np. tzw. piloci, czyli osoby, które mają pomóc w zapewnieniu bezpiecznego przejazdu, czyli ominięciu kontroli na drogach poza terenem objętym obecnie stanem wyjątkowym.

Główne zarzuty stawiane tzw. kurierom dotyczą organizacji innym osobom przekraczania granicy wbrew przepisom; grozi za to do ośmiu lat więzienia. W niektórych przypadkach są też zarzuty np. czynnej napaści na funkcjonariuszy (notowane były m.in. próby spychania policyjnych aut w czasie pościgów), niezatrzymania się do kontroli czy popełnienia wykroczeń drogowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!