Partnerzy portalu

Białystok: Rusza festiwal teatralny "Metamorfozy Lalek"

  • PAP
  • 18 czerwca 2021 - 14:58
Ponad 20 spektakli piętnastu teatralnych grup z kraju i ze świata będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się w piątek Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek" w Białymstoku. Festiwal będzie odbywał się w weekendy; potrwa do września.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Festiwal, którego organizatorem jest Białostocki Teatr Lalek, odbywa się co dwa lata, to jego czwarta edycja. Spektakle będą odbywały się w weekendy czerwca, lipca i września, zakończy się 19 września.

Jak powiedział pomysłodawca festiwalu, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski, teatr lalek jest nie tylko dla widzów najmłodszych, a obecnie wiele teatrów ma w swoich propozycjach spektakle dla dorosłych. "Chcemy z takim stereotypowym postrzeganiem polemizować i promować teatr (lalek) dla widzów starszych" - powiedział.

"Chodzi o to, aby pokazać różne tendencje, jakie w tym teatrze się pojawiają. Myślę, że teatr lalek jest bardzo bogatym zjawiskiem i chcemy na tym festiwalu kilka ujęć, kilka kolorów tego teatru pokazać tak, abyśmy mogli sami tutaj w teatrze białostockim jakąś refleksję na ten temat prowadzić, jak również, żeby ta refleksja pojawiła się na widowni, a również wśród grup, które się tutaj pojawią" - mówił Malinowski.

W tym roku na deskach Białostockiego Teatru Lalek będzie można zobaczyć 22 spektakle 15 grup teatralnych z kraju i ze świata, m.in. z Niemiec, Izraela, Hiszpanii i Czech. Malinowski powiedział, że zaproszono siedem teatrów spoza Polski i - jak podkreślił - chciał, aby mogło wystąpić ich więcej, ale pandemia "skutecznie pokrzyżowała plany".

Festiwal otworzy w piątek wieczorem spektakl hiszpańskiego teatru Zero en Conducta "Eh man he". Jak podają organizatorzy, w języku Cheyenne "eh man he" nazywa się osobę posiadającą kilka duchów, a spektakl opowiada o człowieku i jego pięciu duchach. To spektakl z pogranicza teatru tańca i teatru lalek.

Wśród polskich teatrów na deskach białostockiego teatru zaprezentują się m.in. Teatr Malabar Hotel z "Pożegnaniem jesieni" czy Teatr Lalki i Aktora w Opolu ze spektaklem "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie".

Na festiwalu swoje przedstawienia prezentuje też Białostocki Teatr Lalek. W tym roku będzie to m.in. "Piaskownica" w reżyserii Mateusza Tymury, "Sen nocy miłości" wyreżyserowany przez Marka Zákostelecký'ego a także najnowszy spektakl teatru - "Strip-Tease" w reżyserii Jacka Malinowskiego.

Festiwal został dofinansowany ze środków z budżetu Białegostoku i ministerstwa kultury.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!