Partnerzy portalu

Białystok: Ruszają punkty szczepień populacyjnych w mieście

  • PAP
  • 5 maja 2021 - 11:14
Pierwsze dwa punkty szczepień populacyjnych przeciwko COVID-19 ruszyły w środę przed południem w Białymstoku. To punkt w Szkole Podstawowej nr 12 zorganizowany przez miasto Białystok i punkt w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, który podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował na konferencji prasowej w punkcie szczepień w SP 12, że o godz. 15.00 w środę ma ruszyć także punkt szczepień populacyjnych w Zespole Szkół Mechanicznych oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym - jeśli w szpitalu będzie usunięta awaria systemu rejestracyjnego.

"Samorządy w całej Polsce włączają się (w akcję szczepień - PAP) po to, żeby społeczeństwo było zdrowe, po prostu, żebyśmy mogli się zabezpieczyć przed tym wirusem" - powiedział prezydent Białegostoku, zachęcając do szczepień.

Truskolaski poinformował, że w punkcie w SP 12 jest na tydzień 5 tys. szczepionek z czego 4 tys. firmy AstraZeneca i tysiąc firmy Moderna. W Zespole Szkół Mechanicznych będzie łącznie 4,2 tys. szczepionek: 3,6 tys. Moderny i 600 Pfizera. W punkcie w USK ma być natomiast 1,5 tys. szczepionek AstraZeneca.

"Łącznie tygodniowo te trzy punkty szczepień masowych będą mogły wyszczepić 30 tysięcy osób (...) no ale wszystko zależy od dostępności szczepionek" - poinformował prezydent.

"Ruszamy. Miejmy nadzieję, że każdy będzie mógł się bardzo szybko zaszczepić. Miejmy nadzieję też, że ta powszechna dostępność szczepionek spowoduje to, że ktoś, kto będzie już podwójnie zaszczepiony (obydwoma dawkami-PAP) to będzie miał jakieś określone nie powiem przywileje, ale takie możliwości powiedzmy sobie szybszego powrotu do normalności. Być może UE opracuje taki paszport covidowy, czekamy na to" - powiedział prezydent. Dodał, że może to być forma zachęty do szczepień poprzez pokazywanie korzyści np. związanych z możliwością podróżowania, korzystania z hoteli czy restauracji, a to ważne także dla gospodarki. "Zachęcam do szczepień i życzę zdrowia" - dodał prezydent Truskolaski.

Szczepienia w punkcie w SP 12 prowadzi centrum medyczne Revita. Marzena Bednarczyk z tego centrum poinformowała, że podmiot ten zrealizował dotąd w innym prowadzonym punkcie ok. 40 tys. szczepień przeciwko koronawirusowi i ma już w tym względzie spore doświadczenie. Przypomniała, że aby zarejestrować się na szczepienie trzeba mieć aktywne e-skierowanie, można korzystać z różnych dostępnych form rejestracji (np. centralna infolinia 989, infolinia wewnętrzna punktu 73302717, internetowe konto pacjenta), ale można też przyjść, gdy mamy wyznaczony odległy termin szczepienia, albo po prostu przyjść zapisać się bez wcześniejszej rejestracji. Mówiła, że są wolne terminy, w punkcie będą zaszczepione wszystkie osoby chętne.

W środę przed południem w Białymstoku ruszył też punkt szczepień populacyjnych w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Rzecznik placówki Rafał Tomaszczuk poinformował PAP, że na szczepienie w tym miejscu można się zapisać tylko przez internetowe konto pacjenta. Tygodniowo w tym miejscu ma być wykonywanych 700 szczepień, wszystkie preparatem Moderna.

Łącznie w Podlaskiem ma być 28 punktów szczepień populacyjnych. Systematycznie są otwierane. Działają już np. w Suwałkach, Wysokiem Mazowieckiem. Pierwszy ruszał pilotażowo punkt w Siemiatyczach. Powiat białostocki podał w mediach społecznościowych, że w środę punkty mają ruszać także np. DPS w Choroszczy i Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach.

Nie będzie zapowiadanego wcześniej punktu szczepień masowych w Białostockim Centrum Onkologii. Rzeczniczka szpitala Monika Mróz poinformowała PAP, że wycofał się podwykonawca, rozwiązano umowę, więc szpital nie spełnia obecnie warunków, by taki punkt mógł otworzyć.

Według danych z rządowego raportu o szczepieniach w Podlaskiem wykonano dotąd ogółem 400 tys. 215 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 105 tys. 898 osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!