Partnerzy portalu

Białystok: Święto Niepodległości - apele o jedność i podziękowania za służbę na granicy

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 15:18
W czwartek w Białymstoku podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych apelowali o jedność Polaków; dziękowali też służbom mundurowym za dbałość o bezpieczeństwo na granicy polsko-białoruskiej.

Wojewódzkie uroczystości odbyły się wczesnym popołudniem w centrum Białegostoku, przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Poprzedziły je nabożeństwa w cerkwi i białostockiej archikatedrze. Wzięli w nich udział mieszkańcy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe, kombatanci i harcerze.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił na wstępie, że w tym roku ze względu na epidemię koronawirusa, ale też ze względu na sytuację na granicy polsko-białoruskiej obchody mają nieco skromniejszy charakter, ale są - jak podkreślił - "równie uroczyste".

"Mamy w tej chwili bardzo trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, obserwujemy tam hybrydowy atak naszego sąsiada na nasze państwo z użyciem migrantów" - mówił Paszkowski. Podkreślił, że dziś nie wiadomo, "jak ta sytuacja będzie się rozwijać" i wyraził wdzięczność "służbom mundurowym i instytucjom, które dbają o nasze bezpieczeństwo".

Przypomniał słowa metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka, który w wygłoszonej homilii apelował o społeczną jedność. Podkreślił, że "ważne jest zachowanie jedności wokół tych podstawowych tych polskich spraw".

"Naszym wyzwaniem jest w tej chwili, abyśmy tę niepodległość, tę suwerenność, tę integralność terytorialną zachowali, utrzymali, żebyśmy mogli żyć w pokoju, ale i w niepodległym i bezpiecznym państwie" - mówił Paszkowski. "I mam takie przekonanie, że dzięki postawie naszych władz, dzięki jedności naszego społeczeństwa, dzięki postawie naszego wojska, naszej policji, naszej straży granicznej, naszych służb mundurowych i dzięki poparciu państwa, społeczeństwa polskiego, to, co nas dzisiaj jednoczy, na tym spotkaniu, uchronimy i że weźmiemy przykład z tych pokoleń, o których dzisiaj pamięć przywołujemy" - dodał wojewoda.

Do tych samych słów metropolity białostockiego odniósł się zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, który podkreślił, że "dzisiaj, patrząc na to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, to jedność jest niezwykle ważna i potrzebna". "Musimy być jako naród mocni, zjednoczeni, by być gotowi na różne scenariusze, na różne ewentualności" - powiedział. Wyraził nadzieję, że rządzący "będą potrafili pokierować nami tak, by obronić naszą wolność, niepodległość i suwerenność".

Rudnicki podziękował też w imieniu mieszkańców i władz miasta wszystkim, którzy pełnią służbę na wschodniej granicy i "pracują na rzecz tego, by ta granica była obroniona". "Chcę, żebyście wiedzieli, że jesteśmy z wami, i że mamy was w naszych sercach i że wiemy, że robicie wszystko, by Polska była cały czas niepodległym krajem" - podkreślił.

"Postawa naszych przodków, powinna stanowić inspirację dla naszych zachowań i działań w chwili, gdy wschodnia granica Polski i bezpośrednio województwo podlaskie, są obiektem podstępnej, hybrydowej agresji ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki" - powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Podkreślił, że województwo jest "wspólnym domem" dla różnych religii, narodowości i kultur. "Ten dom zarówno w wymiarze regionalnym, krajowym jak i europejskim musimy jednak obronić przed tymi, którzy chcą wejść do niego nieproszeni, siłą i bez naszej zgody, zwiedzeni wrogą nam propagandą" - mówił Kosicki.

Dodał, że na straży "domu" stoi Straż Graniczna, policja i wojsko, którym to służbom "należą się od wszystkich Polaków słowa wdzięczności". Ocenił, że święto 11 listopada jest doskonałą okazją, by "zaakcentować naszą współpracę ponad podziałami".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!