Partnerzy portalu

Białystok: Tadeusz Truskolaski z wotum zaufania i absolutorium za 2019 rok

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski uzyskał wotum zaufania od radnych. Głosowanie poprzedziła prezentacja raportu i debata o stanie miasta, w której wzięła udział też grupa mieszkańców. Na tej samej sesji prezydent uzyskał też absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 16 radnych (15 klubu KO i radny niezależny), 12 radnych PiS było przeciw. Podobny wynik przyniosło głosowanie nad udzieleniem prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok.
  • Według przedstawionych wcześniej przez Tadeusza Truskolaskiego danych finansowych, dochody przekroczyły 2,16 mld zł, wydatki blisko - 2,3 mld zł; deficyt był mniejszy od planowanego (w założeniach na 180 mln zł)i wyniósł ostatecznie ponad 125 mln zł.
  • Był to budżet duży, jeszcze wtedy proinwestycyjny - powiedział Tadeusz Truskolaski. Dodał, że wykonanie budżetu po stronie dochodów sięgnęło 97,6 proc., a wydatków - 95,5 proc.

Zgodnie ze znowelizowanymi w styczniu 2018 roku zapisami ustawy o samorządzie gminnym, wójt (w przypadku Białegostoku - prezydent) co roku przedstawia radzie raport o stanie gminy (po raz pierwszy ta procedura obowiązywała w ubiegłym roku). Dotyczy on działalności w roku poprzednim. Po nim odbywa się debata, w której mogą też wziąć udział mieszkańcy (wniosek musi być poparty odpowiednią liczbą podpisów). Procedurę kończy głosowanie uchwały nad wotum zaufania.

Z przepisów wynika, że po nieudzieleniu wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta (prezydenta).

Raport zaprezentowany przez prezydenta Białegostoku obejmował m.in. dane demograficzne miasta oraz poszczególne aspekty działalności samorządu, np. gospodarkę, zagospodarowanie przestrzenne czy ochronę środowiska.

Z danych o ludności wynika, że Białystok liczył na koniec 2019 roku ponad 297,5 tys. mieszkańców, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do 2018 roku. "Liczba mieszkańców powoli, acz systematycznie wzrasta; jesteśmy obok Rzeszowa i Warszawy jednym z takich trzech dużych miast w Polsce" - mówił prezydent.

Najpoważniejsze inwestycje, to zakończona w ub. roku budowa tzw. Trasy Niepodległości, czyli śródmiejskiej obwodnicy za 331 mln zł. Kolejna, to przebudowa drogi krajowej nr 8 w kierunku Warszawy i tzw. węzeł drogowy Porosły; tu padła kwota blisko 302 mln zł, inwestycja wciąż trwa.

Truskolaski wymienił też m.in. dane dotyczące tzw. uzbrojenia terenów białostockiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie - jak wynika z raportu - firmy zainwestowały dotąd 638 mln zł i udało się utworzyć ponad 1,1 tys. nowych miejsc pracy.

Raport podsumował słowami, że pod względem inwestycji i rozwoju 2019 rok był bardzo dobry dla miasta. Ale zwrócił również uwagę na opinię o Białymstoku jako mieście "homofobicznym", sformułowaną po ubiegłorocznym Marszu Równości z 20 lipca, w czasie którego doszło do zamieszek wywołanych przez przeciwników tego marszu. "Wizerunek naszego miasta bardzo ucierpiał (...), będziemy musieli bardzo długo pracować, żeby ten wizerunek odbudować" - powiedział.

Katarzyna Jamróz, szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej (wspierającego prezydenta) powtórzyła osiągnięcia władz miasta; mówiła że Białystok jest zarządzany "w sposób właściwy". "Nie wszystkie działania, które są podejmowane przez władze miasta, są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców" - mówił z kolei przewodniczący klubu PiS Henryk Dębowski.

Zwracał uwagę, że np. spada w mieście liczba osób w wieku produkcyjnym i urodzeń, zbyt mała powierzchnia miasta objęta jest planami zagospodarowania przestrzennego co - w jego ocenie - może wywoływać chaos architektoniczny, krytykował system naliczania opłat za odbiór odpadów, mówił o spadku liczby pasażerów komunikacji miejskiej. Wśród zarzutów radnych opozycji pojawił się też wątek budowy hali sportowo-widowiskowej, której w mieście wciąż nie ma.

W debacie głos zabrało dziewięcioro mieszkańców. Mówili m.in. o rentowności inwestycji, bezpieczeństwie mieszkańców, polityce mieszkaniowej, zadłużeniu Białegostoku, działalności organizacji pozarządowych czy ochronie środowiska.

Ostatecznie za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 16 radnych (15 klubu KO i radny niezależny), 12 radnych PiS było przeciw. Podobny wynik przyniosło głosowanie nad udzieleniem prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok. Według przedstawionych wcześniej przez Tadeusza Truskolaskiego danych finansowych, dochody przekroczyły 2,16 mld zł, wydatki blisko - 2,3 mld zł; deficyt był mniejszy od planowanego (w założeniach na 180 mln zł)i wyniósł ostatecznie ponad 125 mln zł.

"Był to budżet duży, jeszcze wtedy proinwestycyjny" - mówił o nim Truskolaski. Dodał, że wykonanie budżetu po stronie dochodów sięgnęło 97,6 proc., a wydatków - 95,5 proc.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!