Partnerzy portalu

Bielscy radni chcą przyjąć rodzinę z Afganistanu

O przyjęcie w Bielsku-Białej co najmniej jednej afgańskiej rodziny z tych, które zostały ewakuowane w obawie przez talibami, zaapelowało do prezydenta miasta czworo radnych klubu Niezależni.BB. Prezydent Jarosław Klimaszewski jest przychylny tej inicjatywie.

Niezależni.BB w złożonej interpelacji podkreślili, że Bielsko-Biała, "poprzez służbę żołnierzy z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, nierozerwalnie związało swoją historię z odległym Afganistanem".

"Udział bielskich żołnierzy w misji afgańskiej był pełen chwil żołnierskiej chwały, jak choćby obrona bazy w Ghazni, uhonorowana Bronze Star Medal, przyznanym ppor. Karolowi Cierpicy. Służba w Afganistanie przyniosła też momenty dramatyczne, jak śmierć starszego szeregowego Artura Pyca czy tragiczny incydent w Nangar Khel. W Bielsku-Białej służy nadal lub mieszka po zakończeniu służby wielu uczestników polskiej misji" - napisali radni w interpelacji.

Zdaniem wszystkich czworga członków klubu Niezależni.BB - Małgorzaty Zarębskiej, Jerzego Bauera, Tomasza Wawaka i Janusza Okrzesika - "obowiązkiem naszego samorządu jest przyjęcie i zapewnienie schronienia przynajmniej jednej spośród afgańskich rodzin, które w związku ze zmianą władzy w Afganistanie i grożącymi im represjami, musiały uciekać ze swojego kraju".

"Wśród setek uciekinierów, ewakuowanych do Polski, są również tacy, którzy pomagali naszym żołnierzom, ryzykując przy tym własne bezpieczeństwo. Jesteśmy im winni pomoc" - stanowczo podkreślili.

Do prezydenta Klimaszewskiego zwrócili się "o podjęcie w imieniu bielskiego samorządu inicjatywy osiedlenia w Bielsku-Białej, co najmniej jednej afgańskiej rodziny". "Uważamy, że nasza kondycja moralna tego wymaga, a nasza kondycja ekonomiczna na to pozwala" - napisali.

Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń powiedział w środę, że prezydent miasta - niezależnie od apelu radnych - prowadzi już rozmowy w tej sprawie. "Prezydent od momentu, gdy rozpoczęła się ewakuacja z Kabulu, rozważa taką możliwość. Prowadzi już rozmowy" - powiedział, zaznaczając, że jest wola przyjęcia ewakuowanych Afgańczyków.

Klub Niezależni.BB ma cztery mandaty w 25-osobowej radzie. Jego lider Janusz Okrzesik jest przewodniczącym rady miejskiej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!