Partner portalu

Borys Budka o Wojciechu Kałuży: To zapisze się haniebnymi zgłoskami w historii samorządu

Wojciech Kałuża za cenę osobistych korzyści zdradził wartości. To wyjątkowa i bardzo smutna dla samorządu województwa śląskiego chwila. Na zawsze zapisze się haniebnymi zgłoskami w historii samorządu woj. śląskiego - ocenił wiceszef PO Borys Budka dołączenie Kałuży do porozumienia programowego prawicy na Śląsku.


"Niestety, radny oszukał ponad 20 tys. wyborców, którzy na niego głosowali. Za cenę osobistych korzyści zdradził wartości, pod którymi podpisywał się startując w wyborach z listy #KoalicjaObywatelska. Na #Śląsk.u #Kałuża od dziś stanie się symbolem tego, co najgorsze w polityce" - napisał na Twitterze poseł i wiceprzewodniczący PO Borys Budka odnosząc się do poparcia PiS przez radnego Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Kałużę.

"To wyjątkowa i bardzo smutna dla samorządu województwa śląskiego chwila. Przed chwilą przeszliście do porządku dziennego nad czymś, co na zawsze zapisze się haniebnymi zgłoskami w historii samorządu woj. śląskiego" - powiedział Borys Budka. "To ordynarny akt korupcji politycznej" - ocenił podczas pierwszego posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego VI kadencji Borys Budka.

"Możecie zagłuszać swoje sumienia, jeśli je macie, udawać, że cokolwiek dzieje się dla dobra regionu, dla rozwoju, ale prawda jest zupełnie inna. Oszukano blisko 25 tys. wyborców, którzy oddali głos na konkretnego kandydata, a robi się to w okolicznościach urągających wszelkim normom przyzwoitości i zasad politycznych" - oświadczył Borys Budka.

Czytaj też: Burza na pierwszej sesji sejmiku: "Sprzedawczyk”, "zdrajca"

Jego zdaniem decyzja Wojciecha Kałuży wyczerpuje znamiona przestępstwa. "Obiecuję z tego miejsca, że wcześniej czy później właściwe organy władzy publicznej wyjaśnią, kto i za jaką cenę tego aktu hańby dokonał za określone korzyści osobiste, majątkowe, kto i za jaką cenę dopuścił do tego, że ta kadencja rozpocznie się od dramatycznego aktu zdrady" - powiedział b. minister sprawiedliwości.

"Wojtek, za co sprzedałeś swoją twarz, nie ma pieniędzy, które ci ją zwrócą" - tak zwróciła się do radnego Kałuży z trybuny sejmikowej liderka Nowoczesnej w woj. śląskim pos. Monika Rosa. Podczas konferencji prasowej poprzedzającej pierwszą sesję sejmiku VI kadencji oceniła, że Wojciech Kałuża oszukał swoich wyborców - wyborców Koalicji Obywatelskiej. Kałużę - rekomendowanego przez Nowoczesną byłego wiceprezydenta Żor i żorskiego radnego - poparło w wyborach ponad 25 tys.osób.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, która na Twitterze oceniła, były radny Nowoczesnej jest "zdrajcą", który "zwyczajnie się sprzedał".

Szefowa śląskiej Nowoczesnej posłanka Monika Rosa poinformowała, że Kałuża przestał już być członkiem Nowoczesnej.

Były wiceprezydent Żor i żorski radny Wojciech Kałuża kandydował do sejmiku województwa śląskiego z koalicyjnego komitetu wyborczego Platformy i Nowoczesnej. Uzyskał 25 109 głosów.

W październikowych wyborach PiS uzyskało 22 mandaty w sejmiku woj. śląskiego. Koalicja Obywatelska zdobyła 20 mandatów, SLD wprowadziło 2 radnych, a PSL - 1. Jeszcze we wtorek przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zawarli umowę koalicyjną. Koalicja ta ma w 45-osobowym sejmiku 23 mandaty.

Jak informował podczas wtorkowego briefingu w Katowicach szef śląskiej Platformy Obywatelskiej i marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, przewidziany w umowie koalicyjnej podział miejsc w przyszłym zarządzie woj. śląskiego przewiduje po dwa miejsca dla KO i SLD oraz jedno dla PSL.

W poprzedniej, piątej kadencji samorządu województwem śląskim rządziła koalicja: PO, PSL, SLD oraz Śląskiej Partii Regionalnej.

KOMENTARZE4

  • Waldi 2018-11-22 19:01:05
    Chciałbym się zwrócić do Pani Katarzyny Lubanuer przewodniczącej Nowoczesnej która mówiła wczoraj w krótkich przebitkach w programie dzień po dniu że Każdy jest na sprzedaż zależy tylko od wysokości ceny zaręczam pani że tak nie jest to że pan Radny Wojciech Kauża tak postąpił to nie znaczy że każdy... tak postępuje są ludzie uczciwi i porządni jeszcze na naszym świecie którzy kierują się zasadami w życiu i naprawdę jest ich jeszcze wciąż bardzo wielu.  rozwiń
  • adam 2018-11-21 18:00:06
    Do rasta: I co (...), zarobiłeś złoty pięćdziesiąt za wpis?
  • rasta 2018-11-21 15:09:24
    Do kat: Budka nie spełnia cech przyzwoitego , mądrego człowieka. To co powiedział jest zwyczajnie GŁUPIE. I podłe bo POwcy idą do sejmiku=ów i władzxy WYŁACZNIE po korzyści

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!