Partnerzy portalu

Budka: chcemy zaproponować wielki program zdrowotny

  • PAP
  • 27 marca 2021 - 11:45
Stworzenie sieci stu szpitali oraz przeprowadzenie powszechnych badań zdrowia Polaków - to propozycje, które składają się na nowy "pakiet zdrowotny" PO i KO. Chcemy zaproponować wielki program zdrowotny, który stanie się elementem zdrowego społeczeństwa - podkreślał w sobotę lider PO Borys Budka.

Lider PO zaprezentował w sobotę pakiet propozycji na rzecz reformy służby zdrowia. "Chcemy wam zaproponować coś, czego w powojennej historii nie było - wielki program zdrowotny, który stanie się elementem zdrowego społeczeństwa. Uzdrowimy Polskę" - zadeklarował Budka.

Jak podkreślił, aby tego dokonać należy przede wszystkim wyeliminować chaos panujący w służbie zdrowia. "Niestety w ostatnich dniach, miesiącach Polska stała się niechlubnym liderem w Europie. Trzeba to zmienić" - przekonywał szef Platformy.

Przypomniał, że do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 50 tysięcy osób. "Co więcej - nie tylko chodzi o ludzi, którzy przegrali walkę z tą chorobą; chodzi również o tych, którzy nie mieli szansy na to, by znaleźć się w systemie ochrony zdrowia, dlatego że nie było dla nich miejsca w polskich placówkach" - mówił lider PO.

Na nowy pakiet zdrowotny PO i Koalicji Obywatelskiej składa się m.in. propozycja sporządzenia "bilansu zdrowotnego Polaków". Budka argumentował, że z powodu niewydolności systemu ochrony zdrowia wielu Polaków nie było w stanie dostać się do lekarza. "Ważna jest diagnoza. Tak, przebadamy wszystkich Polaków - począwszy od tych najmniejszych, najmłodszych, poprzez dorosłych, a skończywszy na seniorach" - zapowiedział polityk.

Szef PO obiecał też stworzenie "sieci stu szpitali bezlimitowych". W Placówkach tych - jak mówił - leczeni byliby ci, których zdiagnozowano wcześniej w ramach "bilansu zdrowotnego Polaków".

Budka przyznał, że realizacja programu zdrowotnego to koszt około 100 miliardów złotych. Środki te - według niego - mogłyby pochodzić m.in. z Krajowego Planu Odbudowy, zysków wypracowanych przez Narodowy Bank Polski i spółki skarbu państwa, a także z likwidacji niektórych "absurdalnych" - zdaniem Budki - wydatków budżetowych (np. dotacji na przedsięwzięcia o. Tadeusza Rydzyka czy dla TVP) i inwestycji typu budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!