Partnerzy portalu

Były burmistrz Jarocina i wiceprezydent Ostrowa Wlkp. z prokuratorskimi zarzutami

  • PAP
  • 9 czerwca 2020 - 15:01
Były burmistrz Jarocina, wiceprezydent Ostrowa Wlkp. i były prezes Zakładu Gospodarowania Odpadami z prokuratorskimi zarzutami. Pierwszy oskarżony o nakłanianie prezesa Zakładu Gospodarki Odpadami do zatrudnienia dwóch osób, drugi m. in. o działania na szkodę interesu publicznego a trzeci o malwersacje finansowe - poinformował w wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Maciej Meler.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Do Sądu Okręgowego w Kaliszu wpłynął akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, w tym byłemu burmistrzowi Jarocina Stanisławowi Martuzalskiemu, obecnie radnemu powiatowemu, jego ówczesnemu zastępcy a obecnie wiceprezydentowi Ostrowa Wlkp. Mikołajowi Kostce oraz byłemu prezesowi Zakładu Gospodarowania Odpadami Mariuszowi Z.
  • Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. oskarżyła byłego burmistrza o wywieranie nacisku w celu zatrudnienia wskazanych przez niego osób.
  • Jego zastępcy postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Natomiast zarzut malwersacji postawiono byłemu prezesowi ZGO w Jarocinie.

Zarzuty dotyczą okresu działalności oskarżonych w latach 2012-2014.

Z aktu oskarżenia wynika m.in., że zastępca burmistrza Jarocina rekomendował Zarządowi Zakładu Gospodarowania Odpadami partycypację w kosztach organizacji koncertów w ramach Dni Patrona Jarocina.

"Normalną i powszechną praktyką jest sponsorowanie wydarzeń sportowych czy kulturalnych zarówno przez podmioty prywatne, jak i komunalne, a także spółki należące do Skarbu Państwa" - powiedział wiceprezydent Ostrowa Wlkp.

W rozmowie z PAP oświadczył, że jeśli dziś w tej sprawie miałby podjąć jakieś działania, to ponownie zarekomendowałby współfinansowanie organizacji koncertów, w których licznie uczestniczyli mieszkańcy Jarocina i okolicznych miejscowości.

Dodał, że w kolejnych latach, już za czasów rządów kolejnego burmistrza, spółki komunalne gminy Jarocin również partycypowały w kosztach wydarzeń o podobnym charakterze. Wskazał na imprezy Jarocin Festiwal i Disco Stars Festival.

Czytaj też: Zarzuty i areszt za groźbę zabicia Rafała Trzaskowskiego

W akcie oskarżenia jest też mowa o osiągnięciu przez oskarżonego korzyści majątkowej lub osobistej.

"Nigdy, na etapie postępowania prokuratorskiego nawet nie padła sugestia, że mogłem uzyskać w wyniku podjętych bądź zaniechanych działań korzyść majątkową. Nigdy nie posiadałem jakichkolwiek relacji towarzyskich czy zawodowych z podmiotami organizującymi koncert, tak więc również absurdalnym jest dla mnie zarzut osiągnięcia korzyści osobistej" - powiedział wiceprezydent Ostrowa Wlkp.

Z kolei były burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski miał nakłaniać prezesa spółki komunalnej do zatrudnienia dwóch wskazanych przez niego osób.

"Zarzuty postawiono mi dopiero w 2019 roku po 5 latach prowadzenia śledztwa przez prokuraturę. Nie popełniłem niczego niezgodnego z prawem, nikogo nie nakłaniałem do zatrudnienia jakiejś osoby" - oświadczył.

Byłemu prezesowi Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków i przywłaszczenia mienia.

"Podejrzanemu zarzucono niedopełnienie obowiązku zajmowania się sprawami majątkowymi spółki poprzez zawieranie nieuzasadnionych ekonomicznie umów oraz zatwierdzanie płatności w związku z czym doszło do znacznej szkody na majątku spółki w wysokości ponad 590 tys. zł oraz wprowadzenia niebezpieczeństwa powstania szkody dla spółki w kwocie ponad 160 tys. zł" - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Czytaj też: Pleszew: Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zwolniony

Rzecznik poinformował także, że Mariuszowi Z. postawiono zarzuty przywłaszczenia mienia z majątku spółki w wysokości 45 tys. zł oraz "doprowadzenia przedstawicieli organów spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez zawarcie nowej umowy o pracę, na podstawie której w przypadku rozwiązania stosunku pracy przysługiwać miałoby podejrzanemu jednorazowe odszkodowanie w wysokości ponad 115 tys. zł" - wyjaśnił.

Na ławie oskarżonych zasiądą też była księgowa ZGO Violetta G. oraz osoby współpracujące z jarocińską spółką - Katarzyna O. i Tomasz G.

Stanisław Martuzalski i Mikołaj Kostka zgodzili się w rozmowie z PAP na ujawnianie nazwisk.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!