Partnerzy portalu

Były funkcjonariusz RUSW w Tarnobrzegu oskarżony przez IPN

  • PAP
  • Opublikowano: 20 maja 2021 - 18:20
Pion śledczy oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie skierował w czwartek do Sądu Rejonowego w Stalowej Woli akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Tarnobrzegu Henrykowi M.

Jak poinformowała naczelnik pionu śledczego rzeszowskiego IPN Beata Śmiechowska, Henrykowi M. zarzucono "przekroczenie uprawnień podczas wykonywania czynności służbowych związanych z zatrzymaniem, konwojowaniem i osadzeniem w milicyjnej Izbie Zatrzymań działacza Ruchu +Wolność i Pokój+ Marcina M.".

28 sierpnia 1988 roku w Stalowej Woli odbywała się manifestacja poparcia dla robotników strajkujących w Hucie Stalowa Wola. Marcin M. został wtedy zatrzymany i osadzony w milicyjnej izbie zatrzymań.

Według aktu oskarżenia, Henryk M. - wspólnie i w porozumieniu z innym nieustalonym funkcjonariuszem - wziął udział "w pobiciu pokrzywdzonego w jednym z pomieszczeń służbowych miejscowej komendy Milicji Obywatelskiej".

Działacz WiP Marcin M. przez czas nie krótszy niż 30 minut był bity po całym ciele. Funkcjonariusze uderzenia zadawali mu otwartą dłonią, pięściami lub kopali nogami.

W ocenie prokuratorów, takie postępowanie Henryka M. naraziło Marcina M. "na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia".

Czyn zarzucany oskarżonemu jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat trzech.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!