Partner portalu

CBOS: Polacy ocenili. Wyniki wyborów samorządowych w 2018 r. są wiarygodne

Wyniki wyborów samorządowych w 2018 r. do sejmików wojewódzkich, podane przez PKW, nie budzą wątpliwości wśród zdecydowanej większości ankietowanych - wynika z sondażu CBOS.
  • 84 proc. uważa, że wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich podane przez PKW są wiarygodne - wynika z sondażu CBOS.
  • Przeciwnego zdania jest 3 proc. ankietowanych - podał CBOS.
  • W 2014 roku wyniki wyborów kwestionował blisko co czwarty badany.

Wyniki ostatnich wyborów do sejmików wojewódzkich, podane przez PKW, nie budzą wątpliwości wśród zdecydowanej większości ankietowanych: 33 proc. uważa, że są one zdecydowanie wiarygodne, a 51 proc, że raczej wiarygodne.

Za raczej niewiarygodne wyniki oceniło z kolei 2 proc. pytanych, a 1 proc. uznał je za zdecydowanie niewiarygodne.

14 proc. badanych nie miało w tej sprawie zdania.

CBOS przypomniał ponadto, że ocena wiarygodności ogłoszonych przez PKW wyników ostatnich wyborów do sejmików wojewódzkich jest znacznie wyższa niż w przypadku wyborów sprzed czterech lat. W badaniach przeprowadzonych w grudniu 2014 roku i styczniu 2015 roku, ich wiarygodność kwestionowało około jednej czwartej respondentów (22 proc. w grudniu i 26 proc. w styczniu).

Zobacz też: Samorządy mają 5 lat, by wykorzystać tę szansę

CBOS zwraca ponadto uwagę, że większą skłonność do kwestionowania ogłoszonych przez PKW wyników mają badani, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, niż ci, którzy deklarują, iż oddali swój głos w tych wyborach (6 proc. wobec 2 proc.).

Wśród wyborców aktywnych w tegorocznych wyborach, 91 proc. twierdzi, iż wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich są wiarygodne, 2 proc. uznaje je za niewiarygodne, a 8 proc. nie ma zdania. Natomiast wśród deklarujących absencję, za wiarygodne wynik uznaje 66 proc. badanych, 6 proc. za niewiarygodne, a co trzeci (28 proc.) nie ma zdania.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo w dniach 8-15 listopada 2018 roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wybory samorządowe odbyły się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

KOMENTARZE2

  • walet 2018-11-23 00:24:30
    Ale tu panuje cenzura !!!!!!!!!!!!!!
  • tak 2018-11-20 23:04:15
    Wy cwaniaki z tego portalu samorządowy.pl, jeśli elektorat ocenił, że wyniki wyborów były wiarygodne, to ch...j dajecie znak zapytania w zwiastunie publikacji ? Wy albo parlamentarny daje znak zapytania. W jakim celu ? Żeby judzić i podjudzać ? Dzielić , motać, falandyzować ?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!