Partnerzy portalu

Chcą odwołać wiceprezydenta Kalisza

 • PAP
 • 21 lutego 2012 - 12:42
Klub Ruchu Palikota w Kaliszu chce odwołania odpowiedzialnego za edukację i kulturę wiceprezydenta miasta Dariusza Grodzińskiego (PO).
We wtorek działacze Ruchu złożyli w tej sprawie wniosek do prezydenta miasta. Zawarto w nim 12 zarzutów. Najważniejsze dotyczą przekształceń publicznych przedszkoli w niepubliczne oraz likwidacji Miejskiego Ośrodka Kultury.

Autorzy wniosku zarzucili Grodzińskiemu m.in. „brak woli uzgodnienia z przedstawicielami prywatyzowanych przedszkoli wizji przyszłości zarówno przedszkolaków jak i pracowników niepedagogicznych” oraz „publiczne manifestowanie niechęci do społeczności kulturalnej i rozpowszechnianie nieprawdziwych i krzywdzących opinii o MOK”.

Zgodnie z podjętymi na początku lutego przez radę miejską 16 intencyjnymi uchwałami w sprawie likwidacji 16 publicznych przedszkoli w mieście, rozpoczęło się już formalne przekształcanie placówek. Nie przyniosły efektu liczne protesty rodziców dzieci i innych środowisk.

Według Grodzińskiego, planowana prywatyzacja nie spowoduje obniżki wynagrodzeń nauczycieli i nie zmniejszy poziomu edukacji przedszkolnej. Przeciwnego zdania są rodzice i nauczyciele.

Prezydent Kalisza Janusz Pęcherz (zabierz głos/oceń prezydenta) twierdzi, że samorządy wobec braku subwencji oświatowej w odpowiedniej wysokości i braku własnych środków dążą do wypełnienia luki powstającej w ich budżetach. „To jest efekt działania restrykcyjnej ustawy o finansach publicznych, która nie pozwala na zwiększanie wydatków ponad poziom dochodów” – powiedział.

Klub Ruchu Palikota ocenia w swoim wniosku działalność Grodzińskiego „w kategorii niekompetencji i nadużywania władzy”. Zarzuca mu też „ustawianie swoich ludzi na ważnych stanowiskach w mieście” oraz zignorowanie pisma ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który sugerował rozwiązanie problemu MOK bez jego likwidacji.

Grodziński powiedział we wtorek PAP, że podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie konieczności przekształceń przedszkoli. Według niego, wniosek o jego odwołanie jest „elementem walki politycznej przeciwnika politycznego”. „Mniej się przejmuję oceną we wniosku, bo dla mnie ważniejsza jest ocena wyborców” – powiedział.

Według Iwony Cieślak z biura prasowego magistratu, prezydent nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie wniosku Klubu Ruchu Palikota.
KOMENTARZE3

 • jacek 2012-02-21 17:56:19
  Całe Osiedle Korczak protestuje przeciwko budowie polderu na Krępicy! Władze Kalisza jak żadne inne w Polsce potrafią, potrafią trwonić kasę miejską na bzdury! Ale jak ktoś źle zarządzał we własnej spółce to kasa miejską nie liczy się!Budowa Polderu zaszkodzi nie tylko mieszkańcom ale i środowisku. ...Zostanie zniszczony unikalny ekosystem. Ale to już władzy nie interesuje ważne że pomogą swojemu!  rozwiń
 • liczi 2012-02-21 17:42:46
  gdzież on sie podziewa? co takiego nabroił?
 • kalisz 2012-02-21 17:32:01
  W kolejce czeka Pan Wiceprezydent Sztandera za pomysł budowy suchego zbiornika zaporowego na osiedlu Korczak, dwustu pięcdziesięciu rodzinom mieszkającym we wspólnocie Słoneczny Stok.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!