Partner portalu

Chełm, wybory: Jakub Banaszek obiecuje wdrożyć rozwiązania cyfrowe w mieście

Najlepszą inwestycją w nowoczesność Chełma jest Jakub Banaszek – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Kandydat na prezydenta Chełma zobowiązał się do tego, że jeśli wygra wybory przystosuje miasto do programu smart-city.
  • Minister cyfryzacji Marek Zagórski poparł Jakuba Banaszka, który startuje w drugiej turze wyborów na prezydenta Chełma (Lubelskie).
  • Jakub Banaszek, kandydat na prezydenta Chełma zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, to będzie wdrażał rozwiązania cyfrowe.
  • Zobowiązuje się do tego, że moja kadencja to będzie przystosowanie naszego miasta do programu smart-city. Chcemy, żeby Chełm mógł konkurować z większymi miastami, żebyśmy byli w czołówce miast w Polsce - powiedział.

Zagórski przypomniał, że w woj. lubelskim prowadzony jest duży program wsparcia budowy sieci światłowodowej, która w ciągu dwóch lat ma zapewnić powszechny dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Ma to pomóc w rozwoju regionu i takich miast jak Chełm.

Wartość inwestycji realizowanych w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa w regionie wyniesie ponad 1 mld 143 mln zł. To najwięcej w porównaniu do innych regionów, bowiem w całym kraju wartość tego programu wyniesie około 6 mld zł - poinformował minister.

"Około jednej szóstej środków trafia na teren województwa lubelskiego. To jest bardzo dobrze, ale pokazuje też zapóźnienia, które są na terenie tego regionu" - powiedział Zagórski we wtorek na konferencji prasowej w Chełmie.

Na terenie Chełma i powiatu chełmskiego te inwestycje umożliwią doprowadzenie szybkiego internetu do około 15 tys. gospodarstw domowych, czyli co trzeciego, podobnie jak to będzie w całym województwie. Internet przez linię światłowodową doprowadzony będzie do 64 szkół - wszystkich, które jeszcze nie miały takiego rozwiązania.

"Każdy element infrastruktury jest ważny - drogi, koleje, ale żaden z nich nie daje pełnego wsparcia dla rozwoju bez sieci światłowodowej. Żaden biznes, żadne inwestycje nie są możliwe bez szybkiego internetu. Sieć światłowodowa to jest szansa na to, żeby można było mówić o zrównoważonym rozwoju Polski, województw i takich miast jak Chełm" - podkreślił Zagórski.

Zaznaczył, że dostęp do szerokopasmowego internetu umożliwi powstanie ogólnopolskiej sieci edukacyjnej i wyrównanie szans kształcenia w całym kraju. "To lepsze wykorzystanie zasobów kapitału ludzkiego, który jest w Chełmie i innych miastach tego typu, to inwestycje bezpośrednio w przyszłość" - powiedział.

Szybki internet - mówił Zagórski - umożliwi rozwój miast. "Chcemy, żeby te miasta były nowoczesne. Mówimy o różnorodnych rozwiązaniach, które określa się mianem smart-city" - powiedział. Jako przykład wymienił możliwości sterowania za pomocą aplikacji internetowych komunikacją, oświetleniem w mieście, energią w budynkach komunalnych i mieszkalnych, wywozem nieczystości. "To jest kwestia inwencji i tego, co włodarze miast wymyślą, zechcą wdrożyć, czy będą wiedzieli, jak z takich możliwości dobrze skorzystać" - podkreślił.

"Chodzi o to, żeby te inwestycje służyły rozwojowi miasta i mieszkańcom, żeby Chełm był miastem nowoczesnym. To jest inwestycja w nowoczesność. Najlepszą inwestycją w nowoczesność Chełma jest Jakub Banaszek" - dodał Zagórski.

Zaznaczył, że wiele rozwiązań w samorządach, opartych o korzystanie z internetu, będzie mogło być wprowadzanych w porozumieniu z administracją rządową. Zapewnił, że Jakub Banaszek zna te projekty. "Dzięki temu łatwiej mu przychodzi to zrozumieć" - powiedział Zagórski.

Banaszek zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany prezydentem, to będzie wdrażał rozwiązania cyfrowe. "Zobowiązuje się do tego, że moja kadencja to będzie przystosowanie naszego miasta do programu smart-city. Chcemy, żeby Chełm mógł konkurować z większymi miastami, żebyśmy byli w czołówce miast w Polsce" - powiedział.

Zapowiedział, że w pierwszej kolejności wprowadzi internetowy system rejestracji pacjentów w chełmskich przychodniach zdrowia, czego domagali się mieszkańcy na spotkaniach w kampanii wyborczej. Chce też, by mieszkańcy mogli załatwiać za pośrednictwem internetu jak najwięcej swoich spraw w urzędzie miasta. "Chcemy postawić na e-urząd" - podkreślił.

Pierwszą turę wyborów na prezydenta Chełma wygrała urzędująca prezydent Agata Fisz, która uzyskała 43,49 proc. głosów. Banaszek był drugi, z wynikiem 36,73 proc.

Banaszek ma 27 lat. Jest szefem gabinetu politycznego ministra przedsiębiorczości i technologii, a także doradcą premiera Mateusza Morawieckiego. Pełni też funkcję pełnomocnika wojewody lubelskiego ds. służby zdrowia. Wychował się w Chełmie. Ukończył studia prawnicze na UW oraz kierunek zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Był radnym warszawskiej dzielnicy Ochota. Jest członkiem partii Porozumienie Jarosława Gowina, kandyduje z komitetu PiS.

Agata Fisz funkcję prezydenta Chełma pełni od 2006 r. Jest członkiem SLD, ale kandyduje z własnego komitetu "Postaw na Chełm".

 

KOMENTARZE1

  • EuPi 2018-10-31 21:35:43
    Znowu ze śmiechu parę koni zdechnie! Słuchałem oszołamiających obietnic i wg. tego Paryż się chowa. Chełm będzie przodującym miastem na świecie. Może wybudują stocznię?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!