PARTNERZY PORTALU

Ci włodarze gmin chcą wyborów samorządowych na wiosnę

  • pt    23 czerwca 2022 - 19:22
Ci włodarze gmin chcą wyborów samorządowych na wiosnę
Samorządowcy zjednoczeni w Związku Samorządów Polskich napisali do Andrzeja Dudy w sprawie terminu wyborów parlamentarnych i samorządowych (fot. shutterstock)

Mamy ogromną nadzieję, że Pan Prezydent przy podejmowaniu decyzji o rozdzieleniu terminu wyborów parlamentarnych i samorządowych oraz przesunięciu tych drugich na wiosnę 2024 r., uwzględni nasze stanowisko, które popiera zdecydowana większość samorządowców w Polsce – napisali w liście do Andrzeja Dudy członkowie Związku Samorządów Polskich.
  • Wybory to święto demokracji i nie jeden dzień, w którym oddajemy głosy do urn wyborczych. To także czas kampanii wyborczej, przypominają członkowie ZSP.
  • Ich zdaniem połączenie samorządowej i parlamentarnej kampanii wyborczej zdecydowanie ograniczy możliwość uczestniczenia mieszkańców w debacie o przyszłości ich lokalnej wspólnoty.
  • Środowisko samorządowe od wielu lat postuluje, aby wybory samorządowe nie odbywały się jesienią.

Samorządowcy zjednoczeni w Związku Samorządów Polskich napisali do Andrzeja Dudy w sprawie terminu wyborów parlamentarnych i samorządowych.

„Tocząca się dyskusja nad rozdzieleniem terminu wyborów parlamentarnych i samorządowych jest dla nas bardzo ważna. Nie jesteśmy zwolennikami organizowania tych wyborów w tym samym okresie i dlatego uważamy za zasadne przełożenie wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku” – piszą członkowie ZSP i przedstawiają argumentów popierających swoje stanowisko.

Czytaj: Sondaż: Zmiana terminu wyborów samorządowych to zły pomysł

Jak zauważają wybory to święto demokracji i nie jeden dzień, w którym oddajemy głosy do urn wyborczych. To także czas kampanii wyborczej.

„Kampania wyborcza zwłaszcza w przypadku wyborów samorządowych jest czasem, w którym mieszkańcy aktywnie włączają się w debatę nad istotnymi dla nich problemami i mają możliwość oceny przedstawianych przez różnych kandydatów propozycji ich ograniczenia. Połączenie wyborów samorządowych z parlamentarnymi, a przez to połączenie samorządowej i parlamentarnej kampanii wyborczej zdecydowanie ograniczy możliwość uczestniczenia mieszkańców w debacie o przyszłości ich lokalnej wspólnoty”. Jak dodają zdecydowanie by nie chcieli, aby wyborcza polityczna debata parlamentarna, dotycząca funkcjonowania państwa wpływała na debatę samorządową obejmującą głownie sprawy lokalne i odwracała od niej uwagę mieszkańców.

W piśmie czytamy także, że środowisko samorządowe od wielu lat postuluje, aby wybory samorządowe nie odbywały się jesienią – czyli wówczas, gdy budżet na kolejny rok jest opracowany przez uchwałodawcze i wykonawcze organy samorządu kończącego swoją kadencje.

„Wybory na jesień powodują, że nowe władze nie mają realnej możliwości przygotowania budżetu na kolejny rok, tylko muszą zatwierdzić budżet przygotowany przez poprzednie władze. Wybory na wiosnę dają możliwość znalezienia tego czasu i przygotowania nowego budżetu w konsultacji ze społeczeństwem i według propozycji przedstawianych w kampanii wyborczej” – czytamy.

Autorzy pisma tłumaczą także, że organizacja wyborów to szczególnie dla małych samorządów gminnych duże wyzwanie związane z zaangażowaniem wielu urzędników. Wpływa to na funkcjonowanie urzędów. Jak zauważają - istotne jest to, że jesień to czas intensywnej pracy samorządów związany z przygotowaniem budżetu.

Zdaniem ZSP organizacja na jesieni obu tak dużych wyborów w zbliżonym czasie bardzo negatywnie wpłynie na jakość usług świadczonych przez samorządy i niestety obniży jakość obsługi mieszkańców.

Rok inwestycji niedobry na wybory

Autorzy pisma twierdzą także, że bardzo dużo środków zewnętrznych pozyskanych przez samorządy w ramach np. Polskiego Ładu, Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych czy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz innych środków zewnętrznych rządowych i unijnych powoduje, że przyszły rok będzie rokiem realizacji wielu inwestycji. Dlatego – w ich ocenie - to nie jest dobry czas na wybory, zwłaszcza w sytuacji, kiedy te inwestycje miałyby być kończone już po wyborach samorządowych.

„Można też przewidzieć konieczność wzmożonej pracy samorządów w przyszłym roku związanej z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy i środków nowej perspektywy finansowej UE. Rok 2023 będzie kluczowym rokiem dla samorządów, aby efektywnie wykorzystać te środki. Warto, zatem aby procesy związane z wykorzystaniem tych możliwości były kontynuowane w sposób ciągły” – dodają.

Autorzy apelu podkreślają także, że bardzo duża część samorządowców jest apolitycznych.

„W swoich działaniach i również w trakcie samorządowej kampanii wyborczej kieruje się przede wszystkim dobrem społeczności lokalnej, dla której pełni swoją służbę. Natomiast wybory parlamentarne to rywalizacja partii politycznych, w którą część samorządowców niechętnie się angażuje. Obawiamy się, że rywalizacja polityczna prowadzona na szczeblu krajowym, przesunie na drugi plan debatę o sprawach lokalnych. Taka sytuacja nastąpi na pewno, gdy wybory samorządowe i parlamentarne się pokryją” - argumentują.

Związek Samorządów polskich to stowarzyszenie powstałe w sierpniu 2017 roku, zrzeszające samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie. Jego prezesem jest Adam Ciszkowski burmistrz Halinowa. To najmłodsze tego typu stowarzyszenie, a jego stanowiska często są rozbieżne ze stanowiskami innych organizacji samorządowych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia


Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (2)

  • xxxx, 2022-06-24 10:40:43

    PISowsy samorządowcy podnóżki kaczyńskiego. Nie rozśmieszajcie ludzi.
  • grajcarek, 2022-06-23 22:42:43

    Większośc czyli ilu ? Przystawka PiS w akcji

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!