Partnerzy portalu

Cieszyński: wybory są w pełni bezpieczne, zachęcamy do wzięcia udziału w II turze

  • PAP
  • 2 lipca 2020 - 11:55
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w drugiej turze, bo wybory w naszej ocenie są w pełni bezpieczne – podkreślił w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wskazał, że liczba zachorowań w porównaniu z czerwcowym szczytem spada.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W czwartek rano resort poinformował o 371 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem (w tym 148 z woj. śląskiego) i śmierci 15 osób. Dzień wcześniej dane resortu mówiły o 382 nowych potwierdzonych zakażeniach, we wtorek o 239, w poniedziałek - 247, w niedzielę - 193, w sobotę o 319, w piątek o 285. W czerwcu jeden z rekordowych bilansów mówił o 599 przypadkach.

Podczas konferencji przed siedzibą MZ Cieszyński przekazał, że zakażenia wykrywane na Śląsku są efektem kontynuowania badań przesiewowych górników i ich rodzin. "To są już głównie rodziny górników. Kopalnie wracają do pracy" - powiedział.

Zaznaczył, że jeśli spojrzeć na średnią z siedmiu dni, w całym kraju spada liczba zakażeń. "Po szczycie, który obserwowaliśmy w połowie czerwca, mamy wyraźny spadek zakażeń. To pokazuje, że działania, które prowadziliśmy, czyli duże badanie przesiewowe, dały swoje efekty" - stwierdził.

"Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w drugiej turze, bo wybory w naszej ocenie są w pełni bezpieczne" - zaapelował.

Cieszyński był też pytany o odniesienie się do apelu premiera do seniorów, by poszli na wybory, bo epidemia jest w odwrocie i nie ma się czego bać. "Liczba zachorowań spada i zakładam, że to pan premier miał na myśli, mówiąc, że wirus jest w odwrocie" - powiedział.

Wskazał, że podczas I tury wyborów do wszystkich komisji trafiły środki ochrony osobistej. W II turze - jak mówił - będzie możliwość oddania głosu bez kolejki dla osób po 60. roku życia, osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i kobiet z dziećmi do 3. roku życia. Zmiany mają być zapisane w rozporządzeniu, które jest wydawane do ustawy o wyborach prezydenckich w 2020 r.

Zapytany, kto będzie tego pilnował, wiceszef MZ odpowiedział, że każdorazowo za organizację pracy w danym lokalu wyborczym odpowiada obwodowa komisja wyborcza. Na uwagę, że komisja nie może opuszczać lokalu wyborczego, zauważył, że pewne sprawy, jak przepuszczanie kobiet w ciąży czy osób starszych w kolejce, są dla wszystkich oczywiste.

"Sankcji nie będzie. To rozporządzenie mówi o tym, w jaki sposób bezpiecznie i zgodnie z wymogami sanitarnymi zorganizować wybory. To, co dla wszystkich jest oczywiste, będzie zapisane w przepisach" - wyjaśnił.

Wyraził nadzieję, że ułatwienia m.in. dla seniorów przełożą się na jeszcze lepszą frekwencję niż w I turze.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!