Partnerzy portalu

Coraz więcej zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19, uruchamiane są kolejne miejsca

  • PAP
  • 27 marca 2021 - 06:04
W kraju pozostaje wolnych ponad 9,3 tys. łóżek, czyli ok. 25 proc. i 824 respiratory, czyli blisko 25 proc. dla osób chorych na COVID-19 - wynika z danych resortu zdrowia. W regionach uruchamiane są kolejne miejsca dla chorych na COVID-19.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że w szpitalach przebywa 27 779 chorych na COVID-19, czyli o 661 więcej niż poprzedniej doby. Terapii respiratorowej wymaga 2730 chorych, o 110 więcej niż dzień wcześniej. Resort poinformował też, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 37 084 łóżka i 3554 respiratory.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w piątek uruchomienie kolejnych szpitali tymczasowych.

"W tej chwili mamy 35 szpitali, które możemy uruchomić. W tym tygodniu uruchamiamy kolejne. Będą to już 33 szpitale aktywne, a więc dość duża pula tych szpitali. Ponad 6 tys. miejsc w tych szpitalach jest przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem" - powiedział Kraska. Podkreślił, że to nie same szpitale są najważniejsze, ale personel, który należy do tych szpitali skierować. "To nie łóżka leczą, tylko także osoby, które się tymi osobami zajmują" - zaznaczył.

Kraska podkreślił, że wojewodowie bardzo aktywnie pozyskują kadrę do tych szpitali. "One się systematycznie wypełniają, ale to też jest ograniczona pula" - mówił. Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że nie chciałby, żeby baza łóżek covidowych powiększała się kosztem innych pacjentów.

W dolnośląskich szpitalach w piątek wolnych jest 617 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Lekarze mają też do dyspozycji 21 wolnych respiratorów. Według danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie przygotowano 2764 łóżka dla chorych na COVID-19, z czego 2147 jest zajętych. W regionie jest 230 respiratorów dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego 209 jest wykorzystywanych do leczenia.

W województwie kujawsko-pomorskim wolnych jest 512 łóżek covidowych i 55 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - poinformował w piątek Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Łączna liczba łóżek covidowych w województwie wynosi 2058, z czego zajętych jest 1546. Szpitale w regionie dysponują 214 respiratorami, z których 159 jest wykorzystywanych.

W lubuskich szpitalach dla chorych na COVID-19 jest przygotowanych 1365 łóżek. W piątek 988 z nich było zajętych. Na 127 łóżek z respiratorami pacjentów leczono na 97 - poinformował w piątek PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Od początku marca w województwie roście liczba zakażeń i hospitalizacji. W tym miesiącu baza łóżek covidowych została już powiększona o 389 miejsc. "Do końca marca planowane jest utworzenie kolejnych 216, w tym 43 z respiratorami. Wówczas w regionie ponad 60 proc. dostępnych łóżek będzie przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Będzie to więcej niż podczas szczytu drugiej fali zakażeń z jesieni ub. roku. W przypadku znacznych wzrostów hospitalizacji mamy przygotowany scenariusz włączenia kolejnych 160 miejsc dla pacjentów covidowych" - powiedział Zieleński.

W woj. łódzkim wolnych jest 460 szpitalnych miejsc dla chorych na COVID-19. W ostatnim tygodniu decyzją wojewody zwiększono liczbę łóżek covidowych i obecnie jest ich ponad 2,7 tys. Na I poziomie leczenia, czyli tzw. izolacyjnym, na 450 miejsc zajętych jest 327 (123 wolne). Z kolei na II poziomie leczenia szpitalnego, gdzie najczęściej przyjmowani są pacjenci z COVID-19, na 2059 miejsc izolacyjno-zakaźnych zajętych jest 1775 (284 wolne). Pacjenci z koronawirusem są hospitalizowani także na oddziałach specjalistycznych - jest to tzw. III poziom zabezpieczenia. Takich specjalistycznych łóżek covidowych jest w regionie łódzkim 279, z czego 226 jest zajętych, a 53 pozostają wolne.

W Łódzkiem wolne są także 184 respiratory z 341 przygotowanych dla chorych na COVID-19. Z respiratorów korzysta 184 pacjentów.

Kolejne 28 łóżek dla pacjentów z COVID-19 będzie uruchomionych w weekend w szpitalu tymczasowym w Łodzi. W placówce, która ma 56 łóżek i 10 miejsc respiratorowych, przebywa 34 pacjentów. Szpital tymczasowy w łódzkiej hali Expo, który docelowo ma zapewnić 272 łóżka, rozpoczął działalność w poniedziałek. Na początek uruchomiono w nim 56 łóżek i 10 miejsc respiratorowych.

W Małopolsce jest 1 112 łóżek i 49 respiratorów dla pacjentów covidowych; na 3 462 łóżka covidowych jest wolnych e zajętych jest 2 350. Spośród 343 respiratorów zajęte są 294. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział, że za tydzień w szpitalu tymczasowym Expo w Krakowie liczba łóżek podwoi się do dwustu. Zwiększana będzie baza miejsc, także respiratorowych, w innych lecznicach.

W piątek Mazowiecki Urząd Wojewódzki przekazał, że na 5168 łóżek dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 4341. Oznacza to, że 827 jest wolnych. Jeśli chodzi o respiratory to na 496 urządzeń, 478 jest w użyciu. Wolnych jest 18 respiratorów.

W Szpitalu Narodowym w Warszawie jest 282 pacjentów na 550 fizycznie dostępnych i gotowych łóżek. Placówka dysponuje personelem medycznym niezbędnym do zapewnienia opieki dla 318 pacjentów - przekazało w piątek CSK MSWiA. Są to dane z godz. 16. Do respiratorów podłączonych jest 20 pacjentów na 26 dostępnych miejsc.

Wyczerpały się wolne miejsca w otwartym w sobotę szpitalu tymczasowym w Radomiu. Także na oddziałach covidowych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym brakuje wolnych łóżek - poinformował PAP pełnomocnik szpitala specjalistycznego Andrzej Cieślik. W otwartym w sobotę szpitalu tymczasowym w Radomiu jest w sumie 80 łóżek, z czego 73 są zajęte. Cieślik powiedział PAP, że siedem łóżek, które teoretycznie szpital tymczasowy ma jeszcze na stanie, nie ma podłączenia do instalacji tlenowej, co uniemożliwia leczenie pacjentów z cięższym przebiegiem COVID-19.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu ma się powiększyć o 70 liczbę łóżek covidowych - taką decyzje wydał minister zdrowia w związku z niewystarczającą liczbą miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 w regionie radomskim.

Na rekordowym poziomie ponad 870 utrzymuje się w Podlaskiem dzienna liczba pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy przebywają w szpitalach. Zajętych jest 91 respiratorów - wynika z piątkowych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. W szpitalach regionu jest 1427 łóżek dla pacjentów z koronawirusem i 121 respiratorów.

Od soboty, pacjenci z COVID-19 będą mogli być przyjmowani do szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformowano w piątek na konferencji prasowej z udziałem wojewody podlaskiego i dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. W Białymstoku, w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej działa już jeden szpital tymczasowy. Przyspieszono tam jesienią 2020 r. prowadzone prace budowlane i szpital przyjmuje chorych od 10 grudnia 2020 r. Jest tam teraz 100 miejsc.

W szpitalu tymczasowym w hali jest 80 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jest do nich doprowadzona instalacja tlenowa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że na początek będzie tu dostępnych 56 miejsc, w tym cztery respiratorowe.

Jak informuje opolski urząd wojewódzki, obecnie w regionie dla chorych zakażonych koronawirusem zarezerwowano 1082 szpitalne miejsca. Z tej liczby 617 łóżek jest już zajęte. Na 90 szpitalnych respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19, zajętych jest 51 urządzeń.

W szpitalach Podkarpacia są 2404 łóżka dla pacjentów z COVID-19. Zajętych pozostaje 1876 z nich - poinformował w piątek zespół prasowy wojewody podkarpackiego. Z 261 łóżek respiratorowych w regionie 215 pozostaje zajętych. W szpitalu tymczasowym przebywa 93 pacjentów. Lecznica działa w nowo wybudowanym skrzydle rzeszowskiego Szpitala MSWiA.

W pomorskich szpitalach wolnych jest 466 łóżek i 41 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - podały w piątek służby prasowe wojewody. Na ogólną liczbę 2050 łóżek covidowych w regionie 1584 są zajętych. W użyciu jest także 139 ze 180 respiratorów. Przez ostatnie trzy dni liczba zajętych łóżek wzrosła o 118, natomiast respiratorów - o 16.

Pomorski lekarz wojewódzki i dyrektor wydziału zdrowia w PUW dr Jerzy Karpiński powiedział w piątek PAP, że w szpitalach specjalistycznych drugiego poziomu wolnych jest 140 łóżek i 34 respiratory. "Zapadła decyzja, aby te placówki w maksymalny sposób ograniczyły działalność laryngologii i ortopedii, a lekarzy i pielęgniarki zadysponować do pracy na oddziałach covidowych. Sytuacja w naszym województwie jest bardzo dynamiczna i dramatyczna. Chorych nieustannie przybywa" - przekazał PAP Karpiński.

Dodał, że w szpitalu tymczasowym, który powstał w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku jest obecnie 188 łóżek.

5095 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzono ostatniej doby w woj. śląskim - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba łóżek dla chorych na COVID-19 to blisko 4 tys. Rozpoczął się rozruch drugiego szpitala tymczasowego w regionie - w Pyrzowicach.

"Spodziewamy się, że ten weekend i kolejny tydzień będzie bardzo trudny, jest duża mobilizacja w szpitalach i pogotowiu" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Na 653 wyjazdy zrealizowane w ostatniej dobie przez zespoły ratownictwa medycznego 397 to transport pacjentów zakażonych koronawirusem.

Według piątkowych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w szpitalach I, II i III poziomu jest obecnie 3905 łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19, w tym 3141 zajętych, oraz 305 łóżek respiratorowych, z czego 277 jest zajętych.

W piątek rozpoczął się rozruch szpitala tymczasowego w Pyrzowicach, na miejsce pojechała kadra z placówki patronackiej - Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Do 404 wzrośnie natomiast liczba łóżek w szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, działającym od początku grudnia.

W szpitalach województwa świętokrzyskiego zajętych jest 1254 z 1503 łóżek covidowych. Jak wynika z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie przygotowano ponadto 158 respiratorów, z czego 131 jest w użyciu.

W porównaniu do wtorku liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wzrosła o 100, a liczba używanych respiratorów o 4. W szpitalach przygotowano dodatkowo 81 miejsc covidowych oraz sześć respiratorów. Kolejne 56 miejsc dla osób z COVID-19 ma zostać udostępnionych w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce. Lecznica pierwszych pacjentów przyjmie w sobotę 27 marca.

W piątek w woj. warmińsko-mazurskim z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 980 osób, 121 przebywa pod respiratorami - poinformował PAP rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Do respiratorów podłączonych jest 121 pacjentów, jest to poziom 73 proc.

W szpitalach w woj. zachodniopomorskim zajęte jest 977 z 1443 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 - poinformował w piątek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Według danych przedstawionych na stronie ZUW zajęte są też 92 ze 141 respiratorów dla pacjentów covidowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!