Partner portalu

Czy biuletyn za 144 tys. zł to rażąca niegospodarność?

 • pap
 • 21 września 2014 - 16:49
Rażącą niegospodarność i robienie kampanii wyborczej za publiczne pieniądze zarzuciła opozycja ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi Radomia Andrzejowi Kosztowniakowi (PiS). Chodzi o wydany przez magistrat za prawie 144 tys. zł informator nt. inwestycji wspartych przez UE.

Wydany w ostatnim czasie miejski informator inwestycyjny stał się w ostatnich dniach głównym tematem komentarzy radomskich polityków. Publikacja została wydana w 81 tys. egzemplarzy. Dostarczono ją do wszystkich gospodarstw domowych w Radomiu. Jak poinformowało PAP biuro prasowe urzędu miejskiego wydanie i dystrybucja biuletynu kosztowały blisko 144 tys. zł.

Platforma Obywatelska zarzuciła wywodzącemu się z PiS prezydentowi Kosztowniakowi "rażącą niegospodarność". "Jeśli miasto prowadzi inwestycje z udziałem środków unijnych, wówczas jest zobowiązane w ramach pieniędzy przeznaczonych na ten projekt poinformować społeczeństwo o danej inwestycji; stąd np. tablice informujące o wybudowaniu danej drogi przy wsparciu z UE" - podkreślał poseł PO Radosław Witkowski, kandydat tej partii na prezydenta Radomia.

 Czytaj też:  Wyborcze komitety ogólnopolskie to głównie partie polityczne

Według niego magistrat po raz drugi wydał na ten sam cel pieniądze, tym razem jednak z kasy miejskiej. "Doszło zatem do rażącej niegospodarności" - stwierdził Witkowski. Zdaniem działaczy PO, którzy zorganizowali konferencje prasową na jednej z zaniedbanych radomskich ulic, zamiast na broszurę powinno wydać się pieniądze np. na budowę drogi, o którą upominają się od lat mieszkańcy.

Czytaj też: PO chce koalicji z bezpartyjnymi samorządowcami

Ubiegająca się o urząd prezydenta Radomia poseł niezrzeszona Marzena Wróbel oceniła wydanie broszury jako element kampanii wyborczej. "Przykre, że dzieje się to w oparciu o pieniądze z budżetu miasta" - podkreśliła. W jej ocenie takie postępowanie prezydenta Radomia ubiegającego się o reelekcję jest nie w porządku w stosunku do innych komitetów wyborczych.

W ocenie parlamentarzystki wydana przez magistrat na drogim, kredowym papierze broszura jest zbyt luksusowa jak na tego typu wydawnictwa. Posłanka podała przykłady innych miast, np. Poznania, gdzie - jak zaznaczyła - podobne broszury informacyjne kosztowały znacznie mniej.

Na krytykę opozycji odpowiedziała kancelaria prezydenta Radomia. Według jej pracowników zarzut podwójnego finansowania promocji projektów unijnych jest chybiony.

Kancelaria argumentuje, że informator stanowi podsumowanie z jednej strony perspektywy unijnej 2007-2013, z drugiej inwestycji miejskich z okresu z lat 2007-2014, które nie są finansowane ze środków europejskich. "Czym innym jest informacja przekazywana w trakcie realizacji każdego konkretnego projektu, a czym innym - zestawienie zbiorcze dotyczące wszystkich projektów" - czytamy w oświadczeniu

KOMENTARZE3

 • prosty BIP 2015-04-29 15:48:34
  ProstyBip jest to platforma umożliwiająca każdej osobie, nawet o minimalnych umiejętnościach informatycznych, stworzenie systemu rozbudowanych stron internetowych służących powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej. Biuletyn można stworzyć w bardzo przystępny sposób i odpowiednią... cenę.  rozwiń
 • Eterno Vagabundo 2014-09-22 22:31:18
  I tutaj lajka Dla " Wyborcy " stawiam, A Prokuraturę Do działań namawiam.
 • Wyborca 2014-09-22 11:05:51
  To jasne i proste, że ktoś komuś dał zarobić, oczywiście na kieszeni podatnika. To wartość małego mieszkania, które podarowano wydawcy steku liczb i bajek, które za darmo można przeczytać w internecie. To jest rażąca niegospodarność, którą w normalnym kraju, zajmuje się Prokurator z urzędu. Na dodat...ek, broszura na kredowym papierze ? Czas wszelakich broszur informacyjno-propagandowych, minął po śmierci Bieruta a ich reaktywacja w dobie internetu, to super niegospodarność. Nawet nie ma nad czym dyskutować. Jeśli Prokurator jeszcze o tym nie wie, to należy Go zawiadomić, jeszcze przed wyborami.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!