Partnerzy portalu

D. Tusk: będę o to się starał, żeby Polki miały prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji

  • PAP/RAF
  • Opublikowano: 26 marca 2023 - 07:08
Dzisiaj trzeba wyraźnie powiedzieć - i ja będę o to się starał i będę podejmował decyzję, jeśli będzie mi to dane - żeby Polki miały prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Sosnowca przewodniczący PO Donald Tusk
  • Tusk podkreślił, że to "matka musi mieć ten głos decydujący". "Kobieta musi decydować o swoim zdrowiu, życiu i bezpieczeństwie" - zaznaczył.
  • Przypomniał, że "wszyscy narzekali trochę na ten tzw. "kompromis aborcyjny".
  • - On miał same wady. Nikogo nie zadowalał - ani tych, którzy byli zwolennikami legalnej aborcji, ani tych, którzy byli zwolennikami pełnego zakazu aborcji - przypomniał Tusk.

Pytany o to, czy podtrzymuje swoją obietnicę z Pszczyny, że "jeżeli Koalicja Obywatelska dojdzie do władzy, to postara się coś zrobić z zakazem aborcji" i "czy myśli tylko o tym, by wprowadzić z powrotem ustawę z 1993 r. czy też o tym, by dać kobietom prawo do aborcji do dwunastego tygodnia ciąży ", Donald Tusk powiedział: "wiecie, jak delikatną sprawą jest aborcja". - Mówimy tutaj o życiu, bezpieczeństwie kobiet, matek; o przyszłym życiu dzieci. Ja bardzo staram się używać właściwych słów, bo tutaj nie ma miejsca na takie chlapanie jęzorem politycznym - wyjaśnił.

"Kompromis aborcyjny" miał same wady. Nikogo nie zadowalał

- To naprawdę wymaga wielkiej empatii i zrozumienia, że jeśli mówimy o prawie do legalnej aborcji - to nie mówimy przecież o promocji aborcji. Ja długie, długie lata też uczyłem się pewnych rzeczy od moich kobiet - mówił. - I tak naprawdę dyskutowaliśmy przez te lata i dzisiaj chcielibyśmy podjąć taką decyzję, która rozstrzygnie o tym, kto jest podmiotem w tej sprawie; kto ma głos decydujący w sprawie macierzyństwa - wyjaśnił przewodniczący PO.

Tusk podkreślił, że to "matka musi mieć ten głos decydujący". - Kobieta musi decydować o swoim zdrowiu, życiu i bezpieczeństwie - zaznaczył.

Przypomniał, że "wszyscy narzekali trochę na ten tzw. "kompromis aborcyjny". "On miał same wady. Nikogo nie zadowalał - ani tych, którzy byli zwolennikami legalnej aborcji, ani tych, którzy byli zwolennikami pełnego zakazu aborcji. Jak to z reguły z kompromisami - nikogo nie zadowalał" - mówił. - Ale gwarantował jakiś elementarny spokój społeczny - wyjaśnił Tusk.

Sosnowiec, druga edycja Campus Polska Przyszłości. (Fot. PAP Zbigniew Meissner)
Sosnowiec, druga edycja Campus Polska Przyszłości. (Fot. PAP Zbigniew Meissner)

- To zostało zniszczone przez panią Kaję Godek, przez panią Przyłębską z psedotrybunału, przez pana Kaczyńskiego, który osobiście angażował się w te decyzje" - ocenił. "Przyszedł ten moment, że skoro nie umieli uszanować kompromisu, który był trudny także z punktu widzenia kobiet, to dzisiaj trzeba wyraźnie powiedzieć - i ja będę o to się starał i będę podejmował decyzję, jeśli będzie mi to dane - żeby Polki miały prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji i do dwunastego tygodnia tak, jak jest to w przygniatającej większości krajów europejskich - powiedział przewodniczący PO.

Państwo jest od tego, żeby stworzyć maksymalnie dobre, optymalne warunki dla przyszłej matki

- Zrobię wszystko, żeby kobiety w Polsce nie musiały podejmować takiej decyzji. Żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzić - powiedział. - Żeby polskie rodziny - bo przecież dotyczy to też ojców, ale przede wszystkim matek i przyszłych matek - żeby była pewność, że państwo jest od tego, żeby pomóc przyszłej matce. Że państwo nie jest od tego, żeby na kobietę w ciąży nasyłać prokuratora - przy całym szacunku - księdza i policjanta, i działacza PiS-u, żeby pilnował tej ciąży - tłumaczył.

- Państwo jest od tego, żeby stworzyć maksymalnie dobre, optymalne warunki dla przyszłej matki - tak, żeby aborcja była tylko wynikiem jakiejś absolutnej konieczności - ocenił. - A jeśli się to już zdarza, jeśli kobieta taką decyzję podejmuje - to ma prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji - mówił Tusk.

Przewodniczący PO odniósł się też - jak powiedział - do słów Jarosława Kaczyńskiego. - To były jedne z najbardziej oburzających słów w historii polskiej polityki, kiedy pan Jarosław Kaczyński powiedział - jak były manifestacje po werdykcie Trybunału - "dlaczego oni tak krzyczą w sprawie tej aborcji, przecież jak ktoś chce, to robi aborcję; może sobie gdzieś wyjechać". On właściwie powiedział tak: mnie nie interesuje sam fakt aborcji, jak ktoś ma pieniądze - to sobie to i tak załatwi" - powiedział. - Z absolutną pogardą mówił o tych wszystkich dziewczynach i kobietach (…). On sam to powiedział wprost: nie interesują go wartości. To nie jest dyskusja o życiu - to jest dyskusja o tym, kto ma prawo podjąć decyzję - ocenił.

- W sprawie ciąży i macierzyństwa, jeszcze raz to powtórzę, decyzję powinna podejmować matka, a nie Ziobrowy prokurator - podkreślił Donald Tusk.

KOMENTARZE1

  • Myślący tylko na Konfeder 2023-09-18 09:43:09
    Jako racjonalny ( ANTYFEMINIST.i antybanderowski) lekarz korwinista przypominam niepoprawna politycznie Prawdę: mundur technika polityka sport tylko dla panów!! - racjonalne fizjologiczne naturalne!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!