Partnerzy portalu

Damian Bartyla chce być prezydentem Bytomia przez kolejną kadencję

Prezydent Bytomia Damian Bartyla ogłosił we wtorek oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Według niego, od czasu, gdy przed sześcioma laty został prezydentem, miasto się rozwija – stało się atrakcyjne dla mieszkańców i inwestorów.
  • "To było sześć dobrych lat dla naszego miasta. Wykonaliśmy ogrom pracy. Chciałbym ten proces pozytywnych zmian kontynuować. Bytom potrzebuje stabilizacji" - oświadczył prezydent podczas wtorkowej konferencji prasowej.
  • Bartyla wystartuje w wyborach z poparciem swojego ugrupowania - Bytomskiej Inicjatywy Społecznej - a także bytomskich struktur PSL. Program wyborczy i lista kandydatów na radnych zostaną ogłoszone we wrześniu.
  • W walce o kolejną kadencję Bartyla zmierzy się m.in. z przewodniczącym Rady Miejskiej Mariuszem Janasem z PiS oraz Mariuszem Wołoszem - kandydatem Koalicji Obywatelskiej.

Bartyla dodał, że kiedy obejmował urząd prezydenta, jego priorytetem było ożywienie gospodarcze Bytomia. "Dzisiaj, patrząc z perspektywy tych kilku lat, mogę powiedzieć, że wspólnie udało nam się ten cel zrealizować" - podkreślił prezydent. Przekonywał, że miasto przygotowało wiele terenów pod inwestycje i po raz pierwszy od wielu lat pojawili się inwestorzy działający w sferze produkcji, wkrótce produkcję uruchomią też kolejni.

Według niego dziś Bytom należy do miast, w których podatki i opłaty lokalne należą do najniższych w regionie. "Można powiedzieć, że Bytom stał się miastem przyjaznym inwestorom, a najlepiej świadczy o tym wskaźnik bezrobocia. W 2013 r. bezrobocie w Bytomiu sięgało ponad 21 proc., dzisiaj zeszliśmy poniżej 10 proc." - zaznaczył Bartyla.

Wbrew opinii wyrażonej kilka tygodni wcześniej przez marszałka woj. śląskiego, Bartyla zapewnił, że miasto jest dobrze przygotowane, by sięgnąć po unijne środki na rewitalizację. "Aktualnie już realizowane są projekty inwestycyjne, tzw. twarde, jak i również te o charakterze społecznym, tzw. miękkie. Toczą się procedury przetargowe, za chwilę rozpoczną się kolejne etapy rewitalizacji. Czekamy na oceny formalne znacznej części naszych wniosków" - powiedział prezydent. Jak zaznaczył fundusze unijne przyspieszą rozwój miasta.

Wśród dokonań urzędu pod swoim kierownictwem Bartyla wymieniał też m.in. rewitalizację terenów zielonych, budowę dużej liczby nowych mieszkań, edukację w mieście, termomodernizację budynków, inwestycje w infrastrukturę rekreacyjno-sportową. Zapowiedział, że wkrótce - mimo wcześniejszych kontrowersji - w mieście powstanie nowy stadion.

Bartyla przyznał, że podczas jego rządów podejmowano też błędne decyzje i można mówić o porażkach, czego - jak dodał - kierując miastem nie da się uniknąć. "W niektórych przypadkach zawiedli mnie najbliżsi współpracownicy, którzy już na szczęście nie pracują z nami" - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że ma świadomość ogromu zadań na najbliższe lata. Przyznał, że jednym z najważniejszych problemów, nie tylko w Bytomiu, jest nielegalne gromadzenie i przetwarzanie odpadów. Wyraził nadzieję, że nowe przepisy pozwolą zwalczać ten proceder. "W dalszym ciągu mam ogromną determinację i zrobię wszystko, by załatwić ten problem, nie tylko na ten czas, ale również na przyszłość" - zapewnił.

Bartyla wystartuje w wyborach z poparciem swojego ugrupowania - Bytomskiej Inicjatywy Społecznej - a także bytomskich struktur PSL. Program wyborczy i lista kandydatów na radnych zostaną ogłoszone we wrześniu. W walce o kolejną kadencję Bartyla zmierzy się m.in. z przewodniczącym Rady Miejskiej Mariuszem Janasem z PiS oraz Mariuszem Wołoszem - kandydatem Koalicji Obywatelskiej.

Damian Bartyla po raz pierwszy został wybrany na prezydenta Bytomia w październiku 2012 r. w przedterminowych wyborach. Wcześniej, w czerwcu tegoż roku, ponad 28 tys. bytomian opowiedziało się w referendum za odwołaniem ze stanowiska prezydenta Piotra Koja (PO) oraz Rady Miasta. Bartyla działał na rzecz referendum, w którym odwołano Koja. W wyborach samorządowych jesienią 2014 r. Bartyla zwyciężył w pierwszej turze ponownie obejmując stanowisko prezydenta miasta.

W grudniu ubiegłego roku w Bytomiu odbyło się referendum w sprawie odwołania Bartyli - jego inicjatorzy zarzucali prezydentowi m.in. że nie radzi sobie z problemem odpadów, rewitalizacją miasta i wyprowadza pieniądze z miejskich spółek. Obarczali go także winą za złą sytuację finansową Bytomia. Za odwołaniem Bartyli opowiadali się przedstawiciele partii politycznych - m.in. PO, PiS, Nowoczesnej, Kukiz'15 i SLD - oraz organizacji społecznych. Referendum było nieważne z powodu niskiej frekwencji.

KOMENTARZE2

  • Kasztański 2018-08-29 21:52:50
    Sprowadził inwestorów...inwestorów śmieciowych. Bytom tonie w toksycznych odpadach i śmieciach komunalnych zwożonych z zagranicy i całej Polski. Największym inwestorem był CLIF, który obok M1 w Bytomiu "utylizował gruz", który co jakiś czas się zapala. Tak drodzy państwo! W Bytomiu gruz pł...onie! A śmierdzi cały rok! Dziękujemy już Pinokiowi za takich inwestorów!!!  rozwiń
  • Weronika 2018-08-29 01:42:09
    D. Bartyla to jakaś pomyłka. Pan Prezydent chce kontynuować prace, ale proszę o wyszczególnienie zrealizowanych zadań i projektów, które udało się zrobić dla miasta przez ostatnie lata? Oczekiwania mieszkańców miasta są duże, ale Bartyla już udowodnił w upływowej właśnie kadencji, że nie jest w st...anie ich spełnić. Oczekujemy nowych miejsc pracy i wsparcia start-up'ów, zmiany wizerunku miasta, pozyskiwania inwestorów i aktywnej strefy gospodarczej, remontu kamienic i nowych inwestycji mieszkaniowych. A niestety mamy puste witryny sklepowe, sypiące się kamienice w śródmieściu, zapadające się od szkód górniczych Miechowice, bezrobocie oraz ucieczkę operatywnych mieszkańców do miast ściennych. Czy jest Pan w stanie rozwiązać te problemy miasta? W mojej ocenie wypada Pan słabo, nawet bardzo słabo. Jedynie Polonia Bytom i jej kibice zyskali na tym, że Pan rządzi w Bytomiu. Apeluje do mieszkańców Bytomia - Proszę weźcie udział w wyborach samorządowych, wybierzmy władze, która będzie działać a nie trwać przez lata!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!