Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 765 tys. osób
W Polsce wykonano dotąd 38 951 997 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 19 924 766 osób.
Łącznie do Polski trafiło 67 462 960 dawek, z czego do punktów 40 677 010 z nich. Zutylizowane zostały 503 673 dawki.
Były 15 923 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
W ocenie ginekologa położnika Mariusza Zimmera liczba szczepień wśród kobiet w ciąży jest wciąż w Polsce niezadowalająca. "Nie wiem, jak przekonać te panie, jak do nich dotrzeć. Ich wiedza na temat medycyny nie jest wcale mała, są zorientowane na tematy dotyczące połogu i porodu, ale na pytanie, czy jest pani zaszczepiona i dlaczego nie jest, nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi" - powiedział lekarz.
Zimmer przypomniał, że COVID-19 jest groźny dla niezaszczepionych matek i w szpitalu były już przypadki śmierci kobiet, które umarły po urodzeniu dziecka właśnie z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19.
Podkreślił, że szczepienie dla kobiet w ciąży jest bezpieczne i najlepiej przyjąć szczepionkę dwudawkową, a nawet skorzystać z trzeciej dawki, gdy od zaszczepienia drugą dawką minął wymagany okres.
W piątek Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii zaapelowało do tych, którzy jeszcze nie zdążyli przyjąć szczepionki: bądźcie odpowiedzialni i zaszczepcie się.
W Polsce od początku epidemii na COVID-19 zachorowały ponad 3 mln osób, setki tysięcy z nich wymagały hospitalizacji, a ponad 76 tys. zmarło - napisano w apelu przesłanym w piątek PAP przez Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
"Olbrzymie przeciążenie całego systemu ochrony zdrowia wywołane pandemią spowodowało dramatyczne ograniczenie dostępu do pomocy medycznej dla wielu pacjentów i z pewnością przyczyniło się do pogorszenia ich stanu, a w wielu przypadkach także do śmierci. Ostatnie miesiące były czasem niezmiernie ciężkiej, pełnej poświęcenia pracy całego personelu medycznego" - napisali autorzy apelu.
Podkreślili, że obserwowana w ostatnich dniach zwiększająca się liczba zachorowań, hospitalizacji i zgonów budzi w nas ogromne obawy dotyczące realnych możliwości udzielania pomocy wszystkim potrzebującym, a w szczególności leczonym na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, zarówno chorującym na COVID-19, jak i innym krytycznie chorym.
"Najbardziej skuteczną ochroną przed zachorowaniem i wystąpieniem ciężkiego przebiegu COVID-19 jest szczepienie. Szczepionki są bezpieczne, a przewaga korzyści z ich stosowania nad potencjalnymi efektami niepożądanymi jest ogromna. Przyjęło je już ponad 20 milionów osób w Polsce i blisko cztery miliardy ludzi na całym świecie" - podkreślono w apelu.
Z kolei resort zdrowia podał, że zaledwie 0,26 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 3,41 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
W piątek resort edukacji i nauki podał, że 98,3 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 89,4 proc. szkół podstawowych i 89,8 proc. ponadpodstawowych pracowało w piątek w trybie stacjonarnym. Sytuacja wygląda różnie w zależności od regionu. Na przykład w Warszawie 223 placówki edukacyjne mają częściowo zawieszone zajęcia, a sześć całkowicie ze względu na COVID-19 - przekazała w piątek po południu zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. W piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska poinformowała o ogniskach zakażeń COVID-19 w 157 szkołach - lekcje w klasach, gdzie się pojawiły, odbywają się zdalnie. Natomiast w woj. kujawsko-pomorskim jest 95 ognisk epidemicznych. Są to niewielkie ogniska, rozproszone - najczęściej rodzinne, w zakładach pracy, szkołach i sanatoriach - podał Wojewódzki Inspektor Sanitarny Wojciech Koper.
W piątek MZ raportowało o 6175 osobach z COVID-19, w tym 521 pacjentach podłączonych do respiratorów. Rok temu hospitalizowanych było 14 631 osób z COVID-19, w tym 1203 pod respiratorami. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 10 968 łóżek i 1045 respiratorów. Równo rok temu na zakażonych koronawirusem czekało 22 467 miejsc w szpitalach i 1733 respiratory.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.