Partnerzy portalu

Decyzje Rafała Trzaskowskiego umożliwiły aferę śmieciową?

Rządzony przez Rafała Trzaskowskiego warszawski Ratusz zgodził się, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta bez wynikających ze statutu zgód mogło do końca 2022 r. dowolnie zawierać kontrakty na zagospodarowanie odpadów do kwoty 3 mld zł - informuje "Gazeta Polska".

Jak pisze "Gazeta Polska" to jedna z największych afer korupcyjnych w III RP. "Według Śląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach, w okresie kwiecień 2020 roku - grudzień 2022 roku miało dochodzić do ustawiania za łapówki przetargów na zagospodarowanie stołecznych odpadów w podległym Ratuszowi Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania (MPO). Zarzuty przyjęcia blisko 5 mln zł usłyszał Włodzimierz Karpiński, były prezes tej spółki, obecnie Sekretarz Warszawy" - wskazała gazeta.

Łapówki - jak podaje redakcja - miały pochodzić od firmy FB Serwis, należącej do budowlanej grupy Budimex. Dzięki temu to przedsiębiorstwo miało zawrzeć z MPO kontrakty opiewające na 600 mln zł. "Bezpośrednio łapówki miał przekazywać Karpińskiemu Rafał Baniak, jego wieloletni kolega, były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL (w tym czasie na czele resortu stał właśnie Karpiński). Obydwaj przebywają w areszcie tymczasowym" - napisała "Gazeta Polska".

"Z ustaleń Gazety Polskiej wynika, że uruchomienie korupcyjnego procederu miały ułatwić decyzje stołecznego Ratusza Rafała Trzaskowskiego. W lutym 2020 roku pełnomocnik prezydenta Warszawy wyraził zgodę, aby kierowany przez Karpińskiego zarząd MPO do końca 2022 roku nie musiał otrzymywać - wynikających ze statutu - zgód na zawieranie kontraktów na zagospodarowanie odpadów. Ich suma w latach 2019-2022 nie mogła jednak przekroczyć 1,585 mld zł. Pół roku później ta kwota została jednak zwiększona przez Ratusz do ponad 3 mld zł" - podano w wydaniu gazety.

 

KOMENTARZE6

  • Sarmata 2023-03-22 14:42:42
    Ewa - tak wszyscy, którzy mają otwarte oczy i logicznie myślą jak w tym Portalu to Pisory? Pełne współczucie, ta choroba jest nieuleczalna!
  • Sarmata 2023-03-22 14:37:24
    prawi? - Pewnie jesteś blisko koryta? A to boli!
  • prawi? 2023-03-22 12:33:31
    strach zagląda w oczy??/szukacie haków?????

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!