PARTNERZY PORTALU

Depopulacja: Praca to nie wszystko - miasta muszą tworzyć przyjazny klimat do zamieszkania

Depopulacja: Praca to nie wszystko - miasta muszą tworzyć przyjazny klimat do zamieszkania
Miasta zdają sobie sprawę, że muszą podnosić swoją atrakcyjność (fot. Mariola Anna S / Shutterstock.com)

Generalnie miasta będą się wyludniały, ale nie wszystkie i nie w tym samym tempie. Jak zapobiegać procesom depopulacji i czy w ogóle jest to możliwe? Jakie działania należy podjąć, by młodzi ludzie nie uciekali do bardziej rozwiniętych regionów? Czy stworzenie odpowiednich warunków do nauki i pracy to wystarczające zadania? Wreszcie - jak przygotować się do tego, że już niebawem większość naszego społeczeństwa będzie w wieku poprodukcyjnym? Nad tymi kwestiami zastanawiali się uczestnicy panelu „Demografia i polityka miejska”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  • Powstrzymanie odpływu młodych ludzi z miast nie jest zadaniem prostym i zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ, ale wartościami uniwersalnymi są tu dobra praca i warunki do rozwoju.
  • Programy rządowe typu 500+, mieszkanie+ nie poprawiły skuteczności działań samorządowców mających na celu depopulację miast, ale na pewno w tym nie przeszkadzają. Włodarze bardziej sobie jednak cenią środki na rozwój.
  • Procesów starzenia się społeczeństwa nie można bagatelizować, a miasta przygotowują się do aktywizacji osób w wieku emerytalnym.
  • Procesy depopulacyjne w miastach i sposoby zapobiegania im były przedmiotem dyskusji panelowej „Demografia i polityka miejska”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Depopulacja jest problemem mniejszych ośrodków i średnich, które są oddalone od dużych centrów gospodarczych. Problem ten dotyczy także dużych miast, ale ma w większości inny charakter, ponieważ miasta te wyludniają się na rzecz ośrodków podmiejskich, tworząc tzw. sypialnie. W ten sposób region nie traci mieszkańców, a miasto zachowuje wszystkie funkcje. Wzrasta też komfort życia jego mieszkańców - mówiła dr Dorota Kałuża-Kopias z Uniwersytetu Łódzkiego. Jednak nie zawsze tak jest. - Największy problem ma obecnie Łódź, która wyludnia się na rzecz Warszawy, ale również Poznania i Wrocławia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat liczba mieszkańców dużych miast wojewódzkich zmaleje o około 5 proc. - podkreśliła.

- Pod względem motywów i trendów depopulacji centrów miast na rzecz obrzeży Polska nie odbiega od zjawisk występujących w Europie czy na świecie - skomentował te informacje Pete Kercher, założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności oraz ambasador organizacji Design for All Europe. - Na miasta należy patrzeć jak na system, a nie autonomiczne jednostki - a więc to nie tylko miasto, ale i okoliczne gminy, których związki z silnym centrum są bardzo bliskie - podkreślał ekspert.

Każdy sposób jest dobry, by przeciwdziałać depopulacji

Oblicza depopulacji nie we wszystkich gminach są takie same i tam gdzie jedne tracą mieszkańców, tam inne zyskują. Przykładem miasta, które od dłuższego czasu się wyludnia, jest Chełm, który w ciągu ostatnich lat stracił prawie 7 tys. mieszkańców i obecnie liczy ich tylko 63 tys., a według prognoz będzie ich tracił nadal, oraz Ruda Śląska, która straciła w ciągu ostatnich pięciu lat 1,6 tys. mieszkańców, ale dobrze się rozwija. W odmiennej sytuacji są z kolei gminy Wojkowice i Brenna, które stały się beneficjentami procesów depopulacyjnych w miastach aglomeracji śląskiej i odnotowują przyrosty mieszkańców.

Czytaj także: Ruda Śląska może mieć nową atrakcję. Najpierw potrzebna mobilizacja i pomysł
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!