Partner portalu

Dodatek osłonowy na kontach wnioskodawców? Dziś mija termin wypłaty pierwszej raty

 • KO
 • 31 marca 2022 - 16:50
Urzędy miast i gmin w całej Polsce wypłacają dodatek osłonowy. Osoby uprawnione do jego otrzymania - w ramach Tarczy Antyinflacyjnej - złożyły wnioski na ponad 1 mld zł, a łączna kwota przeznaczona na jego wypłatę to 4 mld 700 mln zł.  Do czwartku, 31 marca, wypłaty pierwszej raty dodatku powinny być na ich kontach.
 • Otrzymanie dodatku uzależnione jest od dochodów. Otrzymają go osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.
 • Wsparcie obejmie 6,8 mln gospodarstw domowych.
 • Dodatek osłonowy będzie wypłacany w dwóch równych ratach, w terminie do 31 marca 2022 r. oraz do 2 grudnia 2022 r.
 • O cenach energii będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

Z danych MKiŚ wynika, że o największe wsparcie zawnioskowali mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwrócił się do rządu o środki w wysokości 124 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: lubelskie (107 mln zł), śląskie (96,5 mln zł), mazowieckie (96 mln zł), łódzkie (79 mln zł), kujawsko-pomorskie (71 mln zł), podkarpackie (70,6 mln zł), małopolskie (66,6 mln zł), pomorskie (62,8 mln zł), świętokrzyskie (59,7 mln zł), zachodniopomorskie (57,6 mln zł), warmińsko-mazurskie (57,5 mln zł), dolnośląskie (50,8 mln zł), podlaskie (42,8 mln zł), lubuskie (24,4 mln zł) oraz opolskie (22,6 mln zł).

Dodatek osłonowy jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Ma zniwelować wzrost cen energii, gazu i żywności. Przyznawany jest w oparciu o kryterium dochodowe. 

Kto dostanie dodatek osłonowy

Według zapisów ustawy dodatek osłonowy przysługuje:

1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;

2) osobie, o której mowa w pkt 1, w przypadku gdy wysokość jej przeciętnego miesięcznego dochodu  przekracza kwotę, o której mowa w pkt 1, w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód. W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego, ustalona zgodnie z tymi zasadami jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składać się można w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Przyznany dodatek wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złoży więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany będzie pierwszemu wnioskodawcy.

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Dodatek jest wypłacany w dwóch równych ratach, w terminie do 31 marca 2022 r. oraz do 2 grudnia 2022 r.

Jeśli osoba złoży w gminie wniosek o wypłatę dodatku osłonowego później niż na 2 miesiące przed upływem tych terminów, dodatek osłonowy będzie wypłacany jednorazowo. Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po dniu 31 października 2022 r. pozostaną bez rozpoznania.

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się na piśmie lub elektronicznie. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego. 

Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Ile wynosi dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 •  600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 •  850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 •  1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dodatek osłonowy może zostać wypłacony w podwyższonej wysokości. Można będzie go dostać , gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Wyniesie on wówczas maksymalnie:

 •  500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 •  750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 •  1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 •  1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Czytaj też: Sejm uchwalił ustawę o dodatku osłonowym

Obowiązki gmin

Dodatek osłonowy wypłacają gminy. Wojewodowie przekażą im dotacje w granicach kwot określonych na ten cel w budżecie państwa.

Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie dotacji co kwartał, w terminie do 15. dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał. Dotacje na dany kwartał będą przekazywane w miesięcznych ratach. 

Gminy rozliczać będą dotację od wojewody w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale.

Nie będzie zmiany przepisów o dodatku osłonowym

Organizacje samorządowe zgłaszały postulaty dotyczące konieczności nowelizacji przepisów o dodatku osłonowym. Samorządowcy podkreślali przede wszystkim konieczność wprowadzenia trzech kluczowych zmian: wydłużenia terminu rozpatrzenia wniosków i wypłaty dodatku, przekazania przez rząd większych środków JST na realizację zadania, a także wprowadzenia wypłaty jednorazowej - zamiast 2 rat.

Ministerstwo uważa jednak, że wypłatę dodatku osłonowego można zrealizować bez zmiany ustawy. Nie będzie zatem zmian w zasadach wypłaty dodatku osłonowego. Samorządy mają je realizować w ramach obowiązującej ustawy. Łącznie przeznaczono na ten cel 4 mld 700 mln zł.  Dodatek trafi do 6,8 mln gospodarstw. 

„Wysiłki podjęte wspólnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Finansów, wojewodów oraz samorządy w ramach wdrażania ustawy o dodatku osłonowym mają na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości bez konieczności zmian ustawowych” – podaje MKiŚ.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało specjalny poradnik dla JST, mający pomóc w rozpatrywaniu wniosków składanych przez mieszkańców. Opracowanie poradnika było jednym z postulatów strony samorządowej.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym

KOMENTARZE690

 • Ww. 2022-09-29 21:24:46
  Wnioski rozpatrzone przed 20 września rozpatrywane są na zasadach sprzed nowelizacji. Wobec tego 3000 zł należy się na rodzinę a nie wspólny adres. Gminy celowo nie rozpatrzyły wniosków celem nie wypłacenia dodatku. Jest to niezgodne z KPA, bo nie jest to w interesie obywatela.
 • Damian Sss 2022-09-29 06:40:20
  Czy każdy dostanie ten dodatek? Przy skaldaniu mowia ze tylko Ci co maja dochod do 1500zl a dookola slysze od ludzi ze kazdy dostaje majac nawet wiekszy dochod. .? Pomocy
 • Martyna 2022-09-22 17:29:31
  Czy ktoś z Bydgoszczy dostał pieniądze za dodatek osłonowy? Decyzja była pod koniec lipca

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!