Partnerzy portalu

Dodatkowe pieniądze na dzieci do 3 roku życia. Senat za poprawkami do ustawy

Senacka komisja pozytywnie zarekomendowała w piątek poprawki do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Głosowanie nad ustawą zostanie przeprowadzone w piątek pod koniec posiedzenia Izby.

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrywała w piątek poprawki zgłoszone na posiedzeniu plenarnym Senatu do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Komisja oprócz zmian o charakterze redakcyjnym poparła poprawki, które zakładają m.in. umożliwienie składania wniosków o świadczenie w formie papierowej do 1 stycznia 2023 r.

Jedna z poprawek przewiduje, że informację o przyznaniu kapitału i inne pisma z tym związane Zakład Ubezpieczeń Społecznych doręcza na adres miejsca zamieszkania wskazany we wniosku.

Zgodnie z ustawą kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Świadczenie będzie wypłacane od 2022 r. Prawo do niego będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Wprowadzone zostanie też dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Wsparcie w wysokości 400 zł będzie wypłacane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. To rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r, z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!