• Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz stanęli na czele Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego.
• Celem nowego ugrupowania jest wygrana w wyborach samorządowych do sejmiku za dwa lata.
• Powołanie stowarzyszenia to odpowiedź "na zbytnie upartyjnienie i upolitycznienie samorządu" - powiedział we wtorek (11 października) marszałek dolnośląski.
"To upartyjnienie i upolitycznienie odbywa się na każdym szczeblu samorządu, nie tylko regionalnym, ale też powiatowym i gminnym. Chcemy temu zapobiegać i głośno też mówić o próbach recentralizacji państwa" - dodał marszałek.
Jak zaznaczył, wśród kilkudziesięciu założycieli stowarzyszenia są wójtowie, burmistrzowie, czy inne osoby z przynależnością partyjną, ale to ich nie wyklucza z Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego.
"Jesteśmy ruchem ponadpartyjnym i z powodu przynależności partyjnej nikogo nie wykluczamy z możliwości współpracy. Zdaję sobie sprawę, że to partia może wykluczyć swego członka za taką aktywność. Ja sam przestałem być automatycznie członkiem PO, gdy wszedłem do innego klubu w sejmiku, bo tak przewiduje statut partii" - powiedział Przybylski.
Prezydent Dutkiewicz podkreślił, że nowy ruch ma charakter regionalny i spotkanie założycielskie stowarzyszenia pokazało potrzebę powołania takiej inicjatywy samorządowej.
"Na spotkanie założycielskie przyjechało kilkadziesiąt osób z całego regionu. W rozmowach było widać, że trafiliśmy w pewną potrzebę społeczną i samorządową, by taki ruch powołać" - powiedział Dutkiewicz.
Czytaj też: Nowoczesna chce ograniczenia kadencji burmistrzów i prezydentów
Jak podano, celem nowego ruchu jest wygrana w wyborach samorządowych za dwa lata do sejmiku dolnośląskiego. Twórcy stowarzyszenia nie wykluczają też wystawienia list w wyborach powiatowych i gminnych.
W nowym stowarzyszeniu jest 11 radnych wojewódzkich, którzy w lipcu tego roku utworzyli w sejmiku klub o nazwie Dolnośląski Ruch Samorządowy i współtworzą obecnie koalicję z radnymi PO, PSL i SLD.
W wyborach samorządowych w 2014 r. dolnośląska PO, którą kierował wówczas Jacek Protasiewicz, utworzyła wspólne listy do sejmiku dolnośląskiego i Rady Miejskiej Wrocławia z ugrupowaniem Dutkiewicza i poparła go jako wspólnego kandydata na prezydenta. W sejmiku utworzyła większościową koalicję z PSL.
Współpracy PO z ugrupowaniem Dutkiewicza przeciwny był Grzegorz Schetyna, który w październiku 2013 r. przegrał z Protasiewiczem wybory na szefa partii w regionie.
Po wyborze Schetyny w 2016 r. na przewodniczącego PO zarząd krajowy partii rozwiązał dolnośląskie struktury PO i powiatowe we Wrocławiu oraz Jeleniej Górze. Wówczas część radnych wojewódzkich PO z marszałkiem dolnośląskim Przybylskim na czele utworzyło w marcu 2016 r. nową koalicję w sejmiku z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Odsunęło to PO od władzy w regionie, ale nowa koalicja przetrwała tylko trzy miesiące.
wyborca, 2017-01-12 11:30:21
Przybylski - zostawił żonę a teraz wielki polityk - straszne, człowiek bez sumienia i zasad
obserwator, 2016-10-12 15:24:08
czyli wynika z tego, że postPlatformerska sitwa w kamuflażu stowarzyszenia czyni przygotowania aby utrzymać władzę i wpływy. Nawet śmieci we Wrocławiu potanieją w promocji.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!