PARTNER PORTALU

Dolnośląski Ruch Samorządowy: Cezary Przybylski i Rafał Dutkiewicz szykują się do wyborów

  • PAP/MN    11 października 2016 - 16:50
Dolnośląski Ruch Samorządowy: Cezary Przybylski i Rafał Dutkiewicz szykują się do wyborów
Celem nowego ruchu jest wygrana w wyborach samorządowych za dwa lata do sejmiku dolnośląskiego. (fot. Dolnośląski Ruch Samorządowy/Facebook)

• Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz stanęli na czele Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego. 
• Celem nowego ugrupowania jest wygrana w wyborach samorządowych do sejmiku za dwa lata.
• Powołanie stowarzyszenia to odpowiedź "na zbytnie upartyjnienie i upolitycznienie samorządu" - powiedział we wtorek (11 października) marszałek dolnośląski.
"To upartyjnienie i upolitycznienie odbywa się na każdym szczeblu samorządu, nie tylko regionalnym, ale też powiatowym i gminnym. Chcemy temu zapobiegać i głośno też mówić o próbach recentralizacji państwa" - dodał marszałek.

Jak zaznaczył, wśród kilkudziesięciu założycieli stowarzyszenia są wójtowie, burmistrzowie, czy inne osoby z przynależnością partyjną, ale to ich nie wyklucza z Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego.

"Jesteśmy ruchem ponadpartyjnym i z powodu przynależności partyjnej nikogo nie wykluczamy z możliwości współpracy. Zdaję sobie sprawę, że to partia może wykluczyć swego członka za taką aktywność. Ja sam przestałem być automatycznie członkiem PO, gdy wszedłem do innego klubu w sejmiku, bo tak przewiduje statut partii" - powiedział Przybylski.

Prezydent Dutkiewicz podkreślił, że nowy ruch ma charakter regionalny i spotkanie założycielskie stowarzyszenia pokazało potrzebę powołania takiej inicjatywy samorządowej.

"Na spotkanie założycielskie przyjechało kilkadziesiąt osób z całego regionu. W rozmowach było widać, że trafiliśmy w pewną potrzebę społeczną i samorządową, by taki ruch powołać" - powiedział Dutkiewicz.

Czytaj też: Nowoczesna chce ograniczenia kadencji burmistrzów i prezydentów 

Jak podano, celem nowego ruchu jest wygrana w wyborach samorządowych za dwa lata do sejmiku dolnośląskiego. Twórcy stowarzyszenia nie wykluczają też wystawienia list w wyborach powiatowych i gminnych.

W nowym stowarzyszeniu jest 11 radnych wojewódzkich, którzy w lipcu tego roku utworzyli w sejmiku klub o nazwie Dolnośląski Ruch Samorządowy i współtworzą obecnie koalicję z radnymi PO, PSL i SLD.

W wyborach samorządowych w 2014 r. dolnośląska PO, którą kierował wówczas Jacek Protasiewicz, utworzyła wspólne listy do sejmiku dolnośląskiego i Rady Miejskiej Wrocławia z ugrupowaniem Dutkiewicza i poparła go jako wspólnego kandydata na prezydenta. W sejmiku utworzyła większościową koalicję z PSL.

Współpracy PO z ugrupowaniem Dutkiewicza przeciwny był Grzegorz Schetyna, który w październiku 2013 r. przegrał z Protasiewiczem wybory na szefa partii w regionie.

Po wyborze Schetyny w 2016 r. na przewodniczącego PO zarząd krajowy partii rozwiązał dolnośląskie struktury PO i powiatowe we Wrocławiu oraz Jeleniej Górze. Wówczas część radnych wojewódzkich PO z marszałkiem dolnośląskim Przybylskim na czele utworzyło w marcu 2016 r. nową koalicję w sejmiku z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Odsunęło to PO od władzy w regionie, ale nowa koalicja przetrwała tylko trzy miesiące.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (2)

  • wyborca, 2017-01-12 11:30:21

    Przybylski - zostawił żonę a teraz wielki polityk - straszne, człowiek bez sumienia i zasad
  • obserwator, 2016-10-12 15:24:08

    czyli wynika z tego, że postPlatformerska sitwa w kamuflażu stowarzyszenia czyni przygotowania aby utrzymać władzę i wpływy. Nawet śmieci we Wrocławiu potanieją w promocji.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!