Partnerzy portalu

Dolnośląskie: 10 ośrodków w regionie prowadzi rehabilitację osób po przejściu COVID-19

  • PAP
  • 6 maja 2021 - 16:39
W 10 ośrodkach w regionie, w tym w czterech podlegających samorządowi województwa dolnośląskiego, prowadzona jest rehabilitacja dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił w czwartek, że już pod koniec roku samorząd województwa zdecydował się na uruchomienie pierwszego ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentem po COVID-19 w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

"Szybko jednak okazało się, że zapotrzebowanie jest bardzo duże. Dlatego odpowiadając na potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska, uruchomiliśmy poradnie pocovidowe, w każdym z subregionów naszego województwie- powiedział Krzyżanowski.

W woj. dolnośląskim rehabilitacja pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 prowadzona jest w 10 ośrodkach, w tym w czterech podległych samorządowi województwa dolnośląskiego. To: Uzdrowisko Lądek-Długopole w Lądku-Zdroju, Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina w Jedlinie-Zdrój i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Koszarowej we Wrocławiu (tu rehabilitacja prowadzona jest na Oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla Dzieci).

Turnusy rehabilitacyjne trwają od dwóch do sześciu tygodni. Na rehabilitację można zgłosić się do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19 na podstawie skierowania wystawionego przez lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole Joanna Walaszczyk wskazała, że rehabilitacja ozdrowieńców w Lądku-Zdroju oparta jest na indywidualnie dobranych zabiegach.

"W tym tlenoterapii, inhalacji, zabiegach poprawiających ogólną sprawność i wydolność organizmu oraz kuracjach opartych na naturalnych surowcach leczniczych. Ozdrowieńcy mogą liczyć również na wsparcie psychologa. Konsultacje i warsztaty z psychologiem pomogą uporać się z poczuciem lęku, niepewności i izolacji oraz odzyskać równowagę psychiczną na przykład po przebytej hospitalizacji" - powiedziała Walaszczyk.

Kompleksowe programy rehabilitacyjne obejmują m.in.: kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu, inhalacje, masaże, zabiegi balneologiczne, hydroterapię, fizykoterapię, treningi relaksacyjne, pomoc psychologiczną, edukację prozdrowotną jak również wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!