Partnerzy portalu

Dolnośląskie: 7. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum – od niedzieli

  • PAP
  • 22 października 2021 - 09:38
Blisko 60 filmów, w tym 35 krótkich metraży znalazło się w programie 7. Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum, który rozpocznie się w niedzielę. Tegoroczna edycja będzie miała charakter hybrydowy: część stacjonarna potrwa do 30 października, a pokazy online do 7 listopada.

Festiwal Filmowy Spektrum jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica.

W konkursie głównym o nagrodę powalczy pięć pełnometrażowych filmów z Polski oraz pięć produkcji zagranicznych, które zostały już wcześniej docenione na festiwalach filmowych. Widzowie zobaczą m.in. nagrodzony w Gdyni za reżyserię film "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka z Agatą Buzek w roli głównej, zdobywcę Złotych Lwów dla najlepszego filmu "Wszystkie nasze strachy" Łukasza Ronduda i Łukasza Gutta, laureata Złotej Palmy w Cannes "Titane" Julii Ducournau, czy nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić "Aida". W tym konkursie jedynym jury będzie festiwalowa publiczność.

W nowej sekcji konkursowej Bliżej/Closer znalazły się natomiast pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. "Widzowie wkroczą tu w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzą się rządzącej w nich dynamice. Przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w filmie +Lato '85+ François Ozona, poznają tajemnice drzemiące w islandzkich bezdrożach w +Lamb+ Valdimara Jóhannssona czy poznają historię włoskich +Truflarzy+ w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli" - zapowiadają organizatorzy. Nagrodę w tej sekcji, podobnie jak w konkursie głównym, przyzna publiczność.

Jak co roku podczas festiwalu zaprezentowane zostaną także najciekawsze filmy dokumentalne sezonu. W sekcji "Oko na dokument" znalazł się m.in. głośny film o Grecie Thunberg "Jestem Greta", który będzie jednocześnie filmem zamykającym 7. edycję festiwalu, czy przebój tegorocznego festiwalu w Sundance "Ogniem pisane" o grupie mieszkanek Uttar Pradesh w Indiach, które wbrew stereotypom i uprzedzeniom, na przekór kastowemu systemowi i kryzysowi dziennikarstwa tworzą niezależną gazetę.

W czterech kategoriach konkursu "Okiem Młodych" - Fabuła, Dokument, Animacja i Amatorski znalazło się 35 tytułów z 14 państw, m.in. z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Rumunii, Rosji, Wietnamu czy USA. W każdej z konkursowych sekcji swojego faworyta wybierze trzyosobowe jury, w którego skład wejdą przedstawiciele świata filmu i sztuki. "Oprócz jury głównego, filmy oceniać będzie również jury lokalne: filmy fabularne oglądać będą uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowi, dokumenty - osadzeni w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a produkcje amatorskie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica" - poinformowali organizatorzy.

Filmem otwarcia tegorocznej edycji będzie "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" w reżyserii Mateusza Rakowicza z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej - komedia akcji, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL.

Również w niedzielę pokazany zostanie film przygodowy dla młodych widzów "Czarny Młyn" na motywach powieści Marcina Szczygielskiego.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie https://spektrumfestival.pl/

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!