Partnerzy portalu

Dolnośląskie: W Karkonoszach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

  • PAP
  • 2 lutego 2023 - 09:54
W Karkonoszach obowiązuje w czwartek trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Grubość pokrywy śnieżnej w wyższych partiach gór wynosi od 60 do 120 cm. Wieje silny wiatr powodujący zamieć i zawieje. Widzialność ogranicza mgła.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR poinformowali w komunikacie, że w ciągu ostatnich 48 godzin w górnych partiach Karkonoszy spadło ok. 30-35 cm śniegu. Opadom towarzyszy silny, zachodni wiatr o prędkości w porywach nawet do 30 m/s, który transportuje śnieg i odkłada na strony zawietrzne. "Dużego zagrożenia lawinami należy się spodziewać w miejscach większego odkładania śniegu pochodzącego zarówno z bieżących jak i poprzednich opadów, co może formować niebezpieczne deski śnieżne" - ostrzegają.

Grubość pokrywy śnieżnej w wyższych partiach gór wynosi od 60 do 120 cm. Więcej śniegu zalega w obszarach zagłębionych, za przełamaniem terenu na stronach zawietrznych w kotłach polodowcowych oraz na niektórych stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu.

"Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. W tych miejscach przenoszony przez wiatr śnieg został odłożony w formie poduszek śniegowych będących groźnymi, lawinowymi pułapkami" - wskazano w komunikacie.

Ratownicy podkreślają, że warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne i zalecają używanie raczków oraz kijków. "Do wyjścia w góry należy się dobrze przygotować. W ciągu dnia prognozowane są dalsze opady śniegu przy silnie wiejącym wietrze" - zapowiadają. Apelują przy tym, aby poruszać się tylko po wyznaczonych, otyczkowanych szlakach turystycznych.

Temperatura w szczytowych partiach Karkonoszy wynosi od minus 7 st.C. rano do minus 5 st.C. w dzień. Wiatr z kierunków zachodnich, bardzo silny, o prędkości w porywach nawet do 30 m/s powoduje zamieć i zawieje, a także obniża temperaturę odczuwalną. Widzialność ogranicza mgła.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!