Partnerzy portalu

Dolny Śląsk XXI zmienia nazwę

  • PAP
  • 6 lutego 2011 - 11:41
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk. Od soboty to nowa nazwa istniejącej od 2008 r. organizacji Dolny Śląsk XXI.
W sobotę odbył się zjazd członków Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI, na którym podjęto m.in. uchwały o wystąpieniu organizacji ze Związków Stowarzyszeń Polska XXI oraz o przyjęciu statutu Stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk. Prezesem organizacji został prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. 

Dutkiewicz tłumacząc zamianę nazwy organizacji podkreślił, że ma ona symbolizować "zamknięcie projektu, który nazywał się Polska XXI". "Ten projekt został zakończony i my chcemy się odciąć od tej historii" - mówił prezydent Wrocławia.

Jednocześnie podkreślił, że Stowarzyszenie Obywatelski Dolny Śląska jest projektem regionalnym. "Stowarzyszenie jest żywym tworem, który zajmuje się sprawami lokalnymi na Dolnym Śląsku" - mówił. Według Dutkiewicza, organizacja powinna skupić się na trzech kluczowych sprawach dla regionu. "Chcemy wzmacniać dialog obywatelski, przyspieszyć modernizację Dolnego Śląska i związane z nią usuwanie biedy oraz wzmocnić integrację społeczną regionu" - tłumaczył.

Na sobotnim zjeździe nowowybrany prezes zwrócił się do członków stowarzyszenia, aby podjęli dyskusję, czy organizacja powinna wystawić swoich ludzi w wyborach do Senatu. "Chciałbym usłyszeć waszą opinię w kwestii wyborów do Senatu, ja na razie nie mam wyrobionego zdania w tej kwestii. Proponuję, aby dyskusja trwała przez trzy miesiące, abyśmy w maju mieli wypracowane stanowisko" - mówił Dutkiewicz.

W statucie stowarzyszenia wskazano, że organizacja będzie realizować swoje cele m.in. poprzez realizację projektów, organizację imprez oraz kampanii politycznych, społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Mają być również organizowane szkolenia i konferencje oraz prowadzona działalność badawcza i wydawnicza.

Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI powstało w styczniu 2008 r. Główną postacią komitetu założycielskiego był b. minister kultury, poseł Michał Ujazdowski (obecnie PiS, wówczas niezrzeszony). Dutkiewicz przystąpił do stowarzyszenia w marcu 2008 r.

We wrześniu 2008 r. powstał powołany przez stowarzyszenia regionalne Ruch Obywatelski Polska XXI. Na jego czele stanął wówczas prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który nie wykluczał startu w wyborach prezydenckich. W czerwcu 2009 r. Dutkiewicz zrezygnował z przewodnictwa inicjatywie, a jego miejsce zajął Jarosław Sellin (wówczas niezrzeszony, obecnie PiS).

W stycznia 2010 r. Ruch Obywatelski Polska XXI przekształcił się w partię Polska Plus. Stowarzyszenia lokalne nie zostały automatycznie wcielone do nowego ugrupowania, lecz kontynuowały działalność, a ich członkowie wstępowali do partii odrębnie. Członkiem Polski Plus nie został m.in. Dutkiewicz.

We wrześniu 2010 r. podczas kongresu partii podjęto decyzję o rozwiązaniu ugrupowania, a jej działacze wyrazili zgodę na integrację z PiS.

Do Polski Plus należeli m.in. byli politycy PiS, w tym Jerzy Polaczek, Kazimierz Ujazdowski oraz Jarosław Sellin. W Sejmie działo też koło parlamentarne tej partii.

Obecnie Stowarzyszenie Obywatelski Dolny Śląsk liczy 350 członków zrzeszonych w 19 kołach na terenie całego województwa. Wśród członków jest wielu samorządowców.
KOMENTARZE1

  • TURYSTA 2011-02-06 21:03:03
    Pan Panie Pogorzelski figlujesz sobie a ja gore...!!!Bardzo mnie to stresuje...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!