Partner portalu

Dopiero 7 protokołów z wyborów do sejmiku na Śląsku

  • PAP
  • 19 listopada 2014 - 20:30
Z powiatów woj. śląskiego wpłynęło dotąd 7 z 36 protokołów z wyborów do sejmiku - poinformował wieczorem PAP przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach sędzia Andrzej Czaputa. Według WKW wyników w środę nie będzie.

Czaputa poinformował, że z uzyskanych przez Wojewódzką Komisję Wyborczą informacji wynika, że w środę można się spodziewać łącznie ok. 10 protokołów z powiatów.

"Musimy dać komisjom trochę spokoju na podliczenie tych głosów" - powiedział Czaputa. Dodał, że w środę wyników nie będzie. WKW przewiduje też kilkugodzinną przerwę.

Według cząstkowych danych podanych przez PKW w nocy z poniedziałku na wtorek, a obejmujących tylko komitety ogólnopolskie, w wyborach do sejmiku śląskiego prowadzi PiS (25,24 proc.) przed PO (23,09 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się PSL (19,9 proc.) i SLD Lewica Razem (8,81 proc.).

Czytaj też:  PKW nie wie kiedy będą wyniki wyborów do sejmików. Komisje przedłużają pracę

5-proc. progu wyborczego nie przekroczyły - jak wynika z cząstkowych danych - Komitet Wyborczy Nowa Prawica-Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy, Demokracja Bezpośrednia. PKW powołuje się na dane z blisko 109 tys. protokołów głosowania w obwodach, na blisko 123,4 tys. w całym kraju.

W związku z tym, że PKW przekazała wyłącznie cząstkowe dane dotyczące komitetów ogólnopolskich, dane te nie zawierają informacji o Ruchu Autonomii Śląska.

 Śledź naszą relację z wyborów na żywo

W ostatnich wyborach 2010 r. wygrała PO, uzyskując w sejmiku woj. śląskiego 22 spośród 48 mandatów. PiS zdobyło 11 mandatów, SLD dziesięć, Ruch Autonomii Śląska - trzy, a PSL - dwa. W toku kadencji PiS utraciło dwa głosy - radni z listy tego ugrupowania przeszli pod szyldy RAŚ (liczba mandatów wzrosła z 3 do 4) i Solidarnej Polski. Koalicję początkowo tworzyły PO, PSL i Ruch Autonomii Śląska; po odejściu z niej RAŚ wiosną 2013 r. PO i PSL zawarły "porozumienie techniczne" z SLD.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 16 listopada br., mieszkańcy woj. śląskiego wybierali 45 radnych sejmiku woj. śląskiego (dotąd 48 radnych). Powodem jest spadek liczby mieszkańców regionu poniżej 4,5 mln.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!