Partner portalu

Dutkiewicz i PO stawiają na znane nazwiska

  • PAP
  • 8 października 2014 - 11:59
Znani w regionie samorządowcy, byli posłowie oraz artyści i sportowcy wystartują w wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego. Wspólne listy wystawiła Platforma Obywatelska i środowisko samorządowców związane z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.

Wspólna lista Dutkiewicza i PO w wyborach do sejmiku będzie wystawiona pod szyldem Platformy, z kolei lista obu środowisk do Rady Miasta Wrocławia - pod szyldem Komitet Wyborczy Wyborców Rafał Dutkiewicz z Platformą. PO ma poprzeć też związanych z Dutkiewiczem kandydatów na prezydentów Świdnicy i Jeleniej Góry oraz udzielić mu poparcia w wyborach na prezydenta stolicy Dolnego Śląska.

W okręgu wrocławskim wspólną listę do sejmiku otwiera obecna przewodnicząca sejmiku dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, a w okręgu podwrocławskim - Dutkiewicz. W okręgu wałbrzyskim listę otwiera obecny prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, w jeleniogórskim - marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, a w legnickim - związany ze środowiskiem Dutkiewicza wicemarszałek województwa Jerzy Michalak.

Listy do sejmiku województwa wystawił również Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy, powstały w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ), któremu szefuje Dutkiewicz. Działaczom tego komitetu nie podoba się koalicja Dutkiewicza z PO. Podkreślają, że "nie chcą być klientami partii politycznych". Na listach tego komitetu znaleźli się m.in. znany muzyk i aktywista społeczny Paweł Kukiz oraz srebrna medalistka olimpijska z Soczi w drużynowym wyścigu łyżwiarek szybkich Natalia Czerwonka. Jedynkami na listach tego komitetu są m.in.: prezydent Lubina Robert Raczyński oraz prezydent Bolesławca Piotr Roman.

 Czytaj też: Polacy chcę głosować, tylko muszą mieć na kogo

SLD-Lewica Razem w wyborach do sejmiku województwa postawiła na dotychczasowych radnych oraz byłego posła Janusza Krasonia, który jest liderem listy w okręgu podwrocławskim. Krasoń po trzech kadencjach w Sejmie w ostatnich wyborach parlamentarnych nie zdobył mandatu posła.

 Czytaj też: Kandydaci pamiętajcie o oświadczeniach lustracyjnych

W pozostałych okręgach kandydatami są dotychczasowi radni: były poseł i sekretarz generalny SLD Marek Dyduch (okręg wałbrzyski), Grażyna Malczuk (okręg jeleniogórski) i Michał Huzarski (okręg legnicki). Liderem listy we Wrocławiu jest wicemarszałek województwa Radosław Mołoń, a listę w tym okręgu zamyka do niedawna szef wrocławskiego Twojego Ruchu Tomasz Czajkowski.

"Czajkowski, zanim związał się z ugrupowaniem Janusza Palikota, był wieloletnim działaczem SLD i po odejściu nigdy o nas źle nie mówił, nie spalił sobie mostów. Zresztą na naszych listach, także do rady miejskiej, jest kilka osób związanych z Twoim Ruchem. To wynika bardziej z rozpadu tego ugrupowania niż z faktu, że kusiliśmy tych kandydatów" - powiedział szef miejskich struktur SLD we Wrocławiu Czesław Cyrul.

Emil Antoniszyn, nauczyciel akademicki i bankowiec, jest kandydatem dolnośląskiego PSL na prezydenta Wrocławia. Prywatnie to ojciec wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik, która w wyborach samorządowych powalczy o mandat radnej wojewódzkiej w okręgu legnickim.

We Wrocławiu liderem listy PSL w wyborach do sejmiku jest Henryk Geringer de Oedenberg - naukowiec, nauczyciel akademicki i były mąż obecnej europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg. Natomiast w okręgu podwrocławskim jedynką jest obecny wicewojewoda dolnośląski z tej partii Ewa Mańkowska.

Liderami list PiS są dotychczasowi radni - zarówno w wyborach do sejmiku, jak i Rady Miejskiej Wrocławia.

"Stawiamy na osoby sprawdzone w pracy samorządowej. Na naszych listach nie ma celebrytów czy osób znanych z aktywności w innych dziedzinach" - powiedział PAP Paweł Hreniak, od dwóch kadencji szef klubu radnych PiS w sejmiku dolnośląskim.

Obok Hreniaka do sejmiku kandydują też obecni radni: Andrzej Jaroch, Piotr Sosiński, Krzysztof Skóra, Tadeusz Lewandowski, Elżbieta Gaszyńska oraz Leszek Dąbrowski.

Jak powiedział poseł PiS Piotr Babiarz, pełnomocnik partii w wyborach samorządowych na Dolnym Śląsku, na listach są też kandydaci Solidarnej Polski, Polski Razem oraz członkowie NSZZ Solidarność.

"Po tym jak Rafał Dutkiewicz nawiązał bliską współpracę z PO, zgłaszają się do nas też osoby, które dotąd działały na rzecz obecnego prezydenta Wrocławia i są rozczarowane. Ostatecznie jednak przyjęliśmy zasadę, że nie znajdą się na naszych listach" - dodał Babiarz.

KOMENTARZE1

  • glews 2014-10-08 15:35:14
    Co wyście skurw....zrobili z tym pięknym i dumnym krajem? Na pohybel Wam łapserdaki, nigdy, przenigdy nie dostaniecie pełni władzy!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!