Partnerzy portalu

Dwie gminy decydują o losach wójtów

  • PAP
  • 4 marca 2012 - 11:50
W zachodniopomorskich gminach Biesiekierz i Sławno odbywają się w niedzielę referenda w sprawie odwołania wójtów Mariana Hermanowicza i Ryszarda Stachowiaka.
Głosowania potrwają do godz. 21. Dotychczas nie odnotowano żadnych incydentów.

Urzędującego już szóstą kadencję wójta Biesiekierza Mariana Hermanowicza z PSL grupa inicjatywna postanowiła odwołać ze stanowiska m.in. za „brak respektowania woli mieszkańców gminy wyrażonej uchwałami sołeckimi a dotyczącymi odległości lokalizacji elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych” oraz „brak rzetelnych (…) konsultacji społecznych dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych”.

Do głosowania w referendum uprawnionych jest 4 637 mieszkańców gminy Biesiekierz. Żeby referendum było ważne musi w nim wziąć udział nie mniej niż trzy piąte biorących udział w poprzednich wyborach wójta. W 2010 r. było 2 330 osób, do ważności niedzielnego referendum potrzeba co najmniej 1 398 wyborców.

Wynik referendum jest rozstrzygający, gdy za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej referendum padnie więcej niż połowa ważnych głosów. Głosowanie w gminie Biesiekierz odbywa się w trzech obwodowych komisjach wyborczych.

W gminie Sławno sprawującego pierwszą kadencję urząd wójta Ryszarda Stachowiaka (bezpartyjny) grupa mieszkańców postanowiła odwołać za likwidację szkół podstawowych w Boleszewie i Gwiazdowie. Podczas kampanii wyborczej w 2010 r. Stachowiak zapowiadał, że nie przewiduje likwidacji żadnej szkoły.

Do udziału w referendum w gminie Sławno uprawnionych jest 6 900 mieszkańców gminy Sławno. Żeby głosowanie było ważne do urn musi pójść co najmniej 1 789 osób. W 2010 r. w wyborach wójta uczestniczyło 2 981 mieszkańców. Niedzielne głosowanie odbywa się w siedmiu odwodowych komisjach wyborczych.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!