Partnerzy portalu

Dwie ofiary tlenku węgla w Świebodzicach

Dwie dorosłe osoby zatruły się śmiertelnie tlenkiem węgla w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Ich ciała odkryto w mieszkaniu przy ul. Słowackiego po interwencji straży pożarnej.

Jak powiedział Paweł Szydłowski z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, strażacy zostali wezwani do interwencji w Świebodzicach po informacji z Centrum Powiadomienia Ratunkowego.

"Ktoś zadzwonił, że widzi przez okno w mieszkaniu osobę leżącą na podłodze. Strażacy wyważyli drzwi wejściowe. Dowódca zastępu stwierdził w mieszkaniu bardzo wysokie stężenie tlenku węgla na poziomie 400 jednostek, podczas gdy już 50 to groźne dla życia stężenie" - powiedział strażak.

Lekarz stwierdził zgon dwóch dorosłych osób przebywających w mieszkaniu.

Czytaj też: Kolejne ofiary zatrucia tlenkiem węgla. RCB apeluje o bezpieczeństwo

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!