Partnerzy portalu

Dworczyk: Od przyszłego tygodnia do szczepień będą dopuszczeni wszyscy posiadający Kartę Polaka

  • PAP
  • 1 lipca 2021 - 14:09
Od przyszłego tygodnia do szczepień będą dopuszczone wszystkie osoby, które posiadają Kartę Polaka, bez żadnych dodatkowych wymogów, które obowiązują wszystkich obcokrajowców chcących zaszczepić się u nas - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Dworczyk był pytany o to, czy procedury zwrotu niewykorzystanych dawek szczepionki przeciw CIVID-19 nie są zbyt długotrwałe, co może przyczyniać się do marnowania preparatu.

Minister podkreślił, że rząd stara się doprowadzić do tego, by zamówienia były "maksymalnie precyzyjne". "To znaczy, żeby szczepionki trafiały na pacjentów, którzy są umówieni. To jest jakby pierwsza sprawa jeśli chodzi o ograniczanie takich potencjalnych zwrotów" - zaznaczył szef KPRM.

Jak dodał w związku z tym, że niewykorzystanych szczepionek będzie coraz więcej, od przyszłego tygodnia do szczepień będą dopuszczone wszystkie osoby, które posiadają Kartę Polaka "bez żadnych dodatkowych wymogów, które obowiązują wszystkich obcokrajowców" chcących zaszczepić się u nas".

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zapewnił, że ma bieżący kontakt z punktami szczepień. "Informacje, które wynikają właśnie z tych częstych kontaktów raczej mówią o dokładnie odwrotnej sytuacji. Mianowicie system dystrybucji szczepionek jest bardzo elastyczny, bardzo otwarty i bardzo mocno wspierający system i zamawiania i zwrotów" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, infolinia obsługująca punkty szczepień przed dostawami potwierdza chęć otrzymania dostawy lub weryfikuje jej wielkość. "Bardzo często tutaj w tej chwili są redukcje w dół. Punkty z tego korzystają. Są też punkty, które cały czas zamawiają coraz więcej" - doprecyzował.

Poinformował, że prowadzone są szkolenia, podczas których wymieniane są uwagi z punktami szczepień. "Wiele punktów szczepień ma możliwość również w trakcie - kiedy okazuje się, że iluś tam pacjentów nie przychodzi - zwrócenia dawek niewykorzystanych" - mówił Kuczmierowski.

Według niego, nie można przesunąć szczepionek z jednego punktu do drugiego, jeżeli nie ma pewności, że były one prawidłowo przechowywane. "W związku z tym każdy etap jest monitorowany. Musimy mieć taką pewność. I przenosimy szczepionki pomiędzy punktami, jest możliwość zwrotu, jest możliwość również redukcji zamówienia. My bardzo się angażujemy, żeby tych strat było jak najmniej" - zapewnił Kuczmierowski.

Dodał, że zachęca punkty, żeby nie przetrzymywać szczepionek. "Nasze zaplecze sprzętowe jest takie, że mamy lodówki backupowe, jeżeli są takie awarie, a czasem się wszędzie zdarzają, takiego sprzętu, to mamy możliwość przesunięcia szybkiego, zareagowania" - poinformował.

"Naprawdę, nie widzimy tutaj takiego dużego problemu. W tej chwili nadal straty utylizacyjne są około promila. To jest dość dobry wynik. Wiele osób nie wierzy, że aż takie dobre w tej dystrybucji farmakologicznej rezultaty można osiągać. My wolelibyśmy, żeby się nic nie marnowało, ale tutaj dużo pracy wkładamy w to, żeby to było jak najbardziej efektywne" - mówił Kuczmierowski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!