Partnerzy portalu

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podał się do dymisji

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrad Korpowski podał się do dymisji - potwierdził w piątek szef wydziału polityki informacyjnej RCB Damian Duda. Jak zaznaczył, dymisja nie została jeszcze przyjęta.

Informację o złożeniu rezygnacji przez dyrektora RCB podała wcześniej Interia.pl.

Płk Korpowski, doświadczony żołnierz wojsk specjalnych, został powołany na stanowisko dyrektora RCB w listopadzie 2020 roku. Rzecznik RCB nie podał dotąd informacji, jakie były powody rezygnacji dyrektora.

RCB podlega prezesowi Rady Ministrów. Do jego zadań należy koordynacja procesu zapobiegania kryzysom, a w razie ich wystąpienia - koordynacja procesu minimalizacji ich skutków. RCB zapewnia m.in. obsługę Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, pełni nadzór nad ochroną infrastruktury krytycznej, ale też monitoruje zagrożenia i ostrzega przed nimi mieszkańców za pomocą Alertów RCB.

Niedawno przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, który przygotowało MSWiA, zakłada likwidację RCB. W ocenie projektodawców Centrum nie spełnia oczekiwań w zakresie zarządzania kryzysowego.

Projekt zakłada, że część zadań RCB, w tym alarmowanie o zagrożeniach, przejmie utworzona przy MSWiA Służba Dyżurna Państwa. Propozycja nie została jeszcze przyjęta przez rząd.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!