Partner portalu

Efekt 500+. Spada skrajne ubóstwo w Polsce

W 2016 r. w Polsce spadło skrajne ubóstwo. Najbardziej zyskały rodziny wielodzietne - wśród tych z trójką i większą liczbą dzieci wskaźnik skrajnego ubóstwa zmniejszył się z ok. 17 proc. do 10 proc. Województwami o najwyższej stopie ubóstwa były woj. warmińsko-mazurskie i woj. podkarpackie oraz woj. lubelskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Opierając się na wynikach badań budżetów gospodarstw domowych, GUS w sposób regularny oblicza i publikuje wskaźniki dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce.

Jak wylicza GUS, w 2016 r. skrajnie ubogich było 4,9 proc., a rok wcześniej 6,5 proc.

W ocenie analityków wpływ na obniżenie się zasięgu ubóstwa wśród gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 0-17 lat miało w dużej mierze wprowadzenie Programu Rodzina 500 plus.

Grupami ludności, w których w 2016 r. nie odnotowano zmniejszenia się zasięgu ubóstwa były gospodarstwa domowe bez dzieci na utrzymaniu,  gospodarstwa z głową gospodarstwa posiadającą wykształcenie wyższeoraz mieszkańcy największych miast, o liczbie ludności co najmniej 500 tys., przy czym są to grupy o relatywnie niskiej stopie ubóstwa.

Województwami o najwyższej stopie ubóstwa  były woj. warmińsko-mazurskie i woj. podkarpackie oraz woj. lubelskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

źródło: GUS
źródło: GUS

Główny Urząd Statystyczny podał też w poniedziałek, że zasięg ubóstwa relatywnego, szacowanego na podstawie badania tzw. EU-SILC, pozostał w 2016 r. co prawda na prawie takim samym poziomie (spadek z 17,6 proc. do 17,3 proc.), ale następował dalszy spadek wartości wskaźnika ubóstwa zakotwiczonego w czasie (to znaczy szacowanego w oparciu o realną wartość granicy ubóstwa z 2008 r.).

Przede wszystkim zmniejszyła się liczba osób dotkniętych deprywacją materialną (z 8,1 proc. do 6,7 proc.). To w największym stopniu przyczyniło się w do spadku wartości złożonego wskaźnika zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (z 23,4 proc. w 2015 r. do 21,9 proc. w 2016 r.) - czyli wiodącego wskaźnika monitorującego realizację Strategii Europa 2020 w zakresie ubóstwa. 

 

KOMENTARZE2

  • plusydodatnie 2017-09-25 12:31:26
    Do Jola: Po prostu nie kłam, tylko pisz prawdę i przyznaj rację. Nie mieszaj w głowach tym, którzy nie mają dzieci i nie kwalifikują się do programu 500+. A także, nie mieszaj plusa z procentami.
  • Jola 2017-09-25 12:12:39
    Spada skrajne ubóstwo tam gdzie pobiera sie za nic nie robienie 500+,wzrosło i to znacznie u emerytów ,rencistów, i tam gdzie 20.00 zł przekracza dochód, i pozbawia sie 500%

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!