Partnerzy portalu

Eksperci: uprawnienia do kwalifikacji do szczepień należy nadać pielęgniarkom i położnym

  • PAP
  • 29 czerwca 2021 - 12:59
Do szczepienia pacjenta może zakwalifikować jedynie lekarz. Trzeba to jednak zmienić - uprawnienia takie należy jak najszybciej nadać pielęgniarkom i położnym – twierdzą eksperci zajmujący się chorobami zakaźnymi.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z innymi ekspertami opracował raport "Razem przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności". Wskazano w nim, jak promować profilaktykę zdrowotną, wpisaną w indywidualne zakresy obowiązków wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

"Przedstawiciele zawodów medycznych oraz instytucje państwowe powinny konsekwentnie realizować strategie promocji szczepień, aby doprowadzić do zwiększenia odsetka osób zaszczepionych przeciw różnym chorobom zakaźnym. Jest to niezbędne do osiągniecia bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju, który stoi u podstaw rozwoju społecznego i gospodarczego" - przekonuje prof. Adam Antczak, główny autor raportu, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Za kluczowe uznano zbudowanie pozytywnej relacji sprzyjającej wymianie informacji pomiędzy wszystkimi grupami mającymi wpływ na realizacje szczepień. Autorzy raportu podkreślają, że konieczna jest ścisła współpraca na linii lekarz-pielęgniarka-farmaceuta.

Za jedną z najważniejszych zmian uznano jak najszybsze nadanie pielęgniarkom i położnym uprawnień zawodowych do kwalifikacji do szczepień. Obecnie zakwalifikować do szczepienia może jedynie lekarz, a pielęgniarka przeprowadza wyłącznie samo podanie szczepionki.

Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wprowadzenie zmian systemowych usprawni szczepienia w tych trudnych czasach. "Przybliży nas to udrożnienia polskiego systemu opieki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych" - stwierdzają w informacji przekazanej PAP.

Aktualnie farmaceuci mogą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Koalicja na rzecz szczepień w aptekach ma nadzieję, że niebawem podobnie będzie można realizować także szczepienia przeciw grypie.

"Ponad 63 proc. osób biorących udział w naszym badaniu w kontekście opieki farmaceutycznej uważało, że szczepienia to najbardziej efektywny sposób zapobiegania chorobom zakaźnym oraz ich ewentualnym powikłaniom. Należy wykorzystać potencjał blisko 30 tys. farmaceutów, którzy pomogą udrożnić polski system ochrony zdrowia podczas realizacji dwóch akcji szczepień wykonywanych prawdopodobnie na jesieni przeciw COVID-19 i grypie" - zaznacza dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że wszyscy pracownicy ochrony zdrowia odgrywają kluczową rolę w popularyzacji szczepień, ponieważ mają oni kontakt z pacjentami na każdym etapie ich życia. Podkreślają, że zarówno lekarz pierwszego kontaktu i lekarz specjalista, jak też położna, pediatra, pielęgniarka, czy farmaceuta mogą - i powinni - rekomendować szczepienia w różnych sytuacjach, ale szczególnie podczas bezpośredniego kontakt z pacjentem (zarówno wtedy, gdy nic mu nie dolega, jak i w przypadku wystąpienia choroby).

"Obowiązek edukacji na temat szczepień nie powinien spoczywać jedynie na lekarzach czy pielęgniarkach. Programy szczepień wymagają zaangażowania wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz stałej dostępności szczepionek u różnych świadczeniodawców. Wymaga to jednak dostosowania niektórych elementów polskiego systemu ochrony zdrowia, by m.in. wprowadzić możliwość wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach" - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. n. med. Ernest Kuchar.

Eksperci zajmujący się chorobami zakaźnymi przekonują, że jest to szczególnie ważne teraz, gdy narasta niechęć do szczepień i szerzą się o nich fałszywe informacje (tzw. fake news). Przypominają, że Światowa Organizacja Zdrowia wśród największych zagrożeń dla zdrowia na świecie, uznała choroby zakaźne.

Według autorów raportu brak świadomości społecznej zagrożeń ze strony chorób zakaźnych, zarówno wśród pracowników zawodów medycznych, jak i niemedycznych, może prowadzić do wybuchu kolejnych epidemii. Niepokojący jest spadek zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19. Ponieważ nasilają się działania ruchów antyszczepionkowych, wywiera to negatywny wpływ na stan wiedzy o szczepieniach w społeczeństwie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!