Partnerzy portalu

Ekspert: liczba szczepień wśród kobiet w ciąży wciąż jest niezadowalająca

  • PAP
  • 29 października 2021 - 14:49
Liczba szczepień wśród kobiet w ciąży jest wciąż w Polsce niezadowalająca – uważa ginekolog położnik Mariusz Zimmer. Nie wiem, jak dotrzeć do tych pań, które mają dużą wiedzę medyczną, np. dotyczącą ciąży i porodu, ale nie chcą się zaszczepić – dodał lekarz.

Prof. Mariusz Zimmer jest ginekologiem i położnikiem. Kieruje kliniką w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Jest też prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Lekarz zachęca do szczepienia przeciwko COVID-19, bo daje ono ochronę nie tylko ciężarnej matce, ale również jej dziecku w łonie.

"W czasie ciąży należy się szczepić, bo to jest dla dobra dziecka. Dajemy dziecku zabezpieczenie, że po porodzie nie zakazi się, a jednocześnie zdobędzie pewnego rodzaju wstępną odporność, żeby można było normalnie funkcjonować. Po zaszczepieniu dla mamy to też jest niesamowity komfort bezpieczeństwa porodu w szpitalu" - powiedział prof. Zimmer.

Podkreślił, że najbardziej restrykcyjne warunki epidemiologiczne w szpitalu nie gwarantują rodzącej kobiecie, że nie dojdzie do zakażenia koronawirusem.

Prof. Zimmer zauważył, że liczba szczepień wśród kobiet w ciąży nadal jest w Polsce niezadowalająca.

"Nie wiem, jak przekonać te panie, jak do nich dotrzeć. Ich wiedza na temat medycyny nie jest wcale mała, są zorientowane na tematy dotyczące połogu i porodu, ale na pytanie, czy jest pani zaszczepiona i dlaczego nie jest, nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi" - powiedział lekarz.

Zimmer przypomniał, że COVID-19 jest groźny dla niezaszczepionych matek i w szpitalu były już przypadki śmierci kobiet, które umarły po urodzeniu dziecka właśnie z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19.

Podkreślił, że szczepienie dla kobiet w ciąży jest bezpieczne i najlepiej przyjąć szczepionkę dwudawkową, a nawet skorzystać z trzeciej dawki, gdy od zaszczepienia drugą dawką minął wymagany okres.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!