Partner portalu

Elżbieta Polak pozostała marszałkiem lubuskiego

  • PAP
  • 1 grudnia 2014 - 18:24
Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak (PO) jest jedną z najbardziej znanych kobiet w regionie. Pracę w samorządzie zaczęła 24 lata temu w rodzinnej gm. Małomice. Potem pięła się po "samorządowej drabinie", a w 2010 r. stanęła na czele zarządu województwa.

"W nowej kadencji czekają nas największe wyzwania i największy cywilizacyjny skok. Mamy plan, mamy potężne środki i wiemy, jak to zrobić. Zadania wpisaliśmy do kontraktu terytorialnego i Regionalnego Programu Operacyjnego. Zadbamy o konkurencyjny i innowacyjny region. Będziemy nadal inwestować w poprawę dostępności transportowej i telekomunikacyjnej - przyjęliśmy wieloletnie plany w tym zakresie. Zrównoważony rozwój pod względem społecznym i terytorialnym to nasz priorytet. Zadbamy o sprawną i skuteczną administrację" - zapowiedziała Polak.

Polak należy do Platformy Obywatelskiej od 2003 r., wcześniej przez sześć lat była związana z Unią Wolności. Od 11 lat jest członkinią zarządu regionu lubuskiej Platformy oraz rady regionu tej partii.

Radną sejmiku została w 2007 r., obejmując wakujący mandat. W 2010 r. bez sukcesu zakończyły się dla niej wybory na prezydenta Zielonej Góry, wywalczyła jednak mandat w sejmiku. W tegorocznych wyborach także została radną wojewódzką.

Karierę zawodową i działalność społeczną rozpoczynała w Małomicach na południu woj. lubuskiego. Od maja 1980 r. do listopada 2002 r. pracowała w tamtejszym Urzędzie Gminy i Miasta na stanowiskach: inspektora, sekretarza gminy i miasta (1991-1998) oraz burmistrza Małomic (1998-2002).

"Chciałam być geologiem. Ukończyłam Technikum Geodezyjne we Wrocławiu, wydział geologiczny i zamierzałam studiować na AGH. Gdy nagle zmarła moja mama, wróciłam do rodzinnych Małomic, żeby pomóc w wychowaniu rodzeństwa i zaczęłam pracę w Urzędzie Miasta i Gminy" - powiedziała Polak.

W latach 1994-1998 była także radną gminy Małomice i delegatką do Sejmiku Województwa Zielonogórskiego, a przez kolejne cztery lata radną powiatu żagańskiego i wiceprzewodniczącą tej rady.

W 2002 r. przeniosła się do Zielonej Góry, gdzie pracowała na stanowisku dyrektora gabinetu prezydenta miasta. Zajmowała się współpracą zagraniczną, promocją miasta i zarządzaniem projektami UE.

Od 2007 do 2008 r. była dyrektorem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalnego Ośrodka w Zielonej Górze, gdzie odpowiadała za zarządzanie projektami UE, organizację studiów podyplomowych i szkoleń dla samorządów terytorialnych.

Pracę w Fundacji Polak zakończyła po objęciu stanowiska wicemarszałek woj. lubuskiego w sierpniu 2008 r., by dwa lata później - w listopadzie 2010 r. zostać marszałkiem województwa. Od początku swojej kariery zawodowej Polak angażowała się także w działalność wielu stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Obecnie jest m.in. członkiem Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, pełni także funkcję przewodniczącej polskiej części Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej. Ponadto jest przewodniczącą Lubuskiej Rady Zdrowia.

Elżbieta Anna Polak urodziła się 6 września 1959 r. w Przemkowie w woj. dolnośląskim. Dzieciństwo i lata młodości spędziła w Małomicach (Lubuskie). Jest absolwentką wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła także studia podyplomowe i wiele szkoleń oraz kursów m.in. w Centrum Funduszy Europejskich we Wrocławiu oraz Ogólnopolskim Centrum Edukacji Samorządu i Administracji w Warszawie.

Ma męża i dwóch dorosłych synów. W wolnych chwilach lubi zajmować się kwiatami w ogrodzie i spacerować. Słucha głównie rock and rolla, a jej ulubioną piosenkarką jest Tina Turner. Jest fanką literatury iberoamerykańskiej i filmowej serii "Gwiezdne Wojny".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!