Partnerzy portalu

Elżbieta Rafalska rozważa zmiany w programie "Maluch plus". Z korzyścią dla samorządów

Szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska zastanawia się jak skłonić większa liczbę samorządów do skorzystania z programu "Maluch plus". Podczas otwarcia samorządowego przedszkola wraz z klubem malucha w Maszewie gm. Deszczno (Lubuskie) podawała konkretne rozwiązania.
  • Maluch Plus to program, który wspiera powstawanie i rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.
  • W tym roku resort rodziny przeznaczył na program 450 mln zł, czyli trzykrotnie więcej niż do tej pory.
  • Minister Rafalska zastanawia się nad lepszym dopasowaniem zasad "Malucha" do potrzeb samorządów. 

Minister mówiła, że zależy jej na udziale samorządów w tym programie. Jak mówiła, dużym zainteresowaniem cieszą się te moduły programu Maluch, które są adresowane do podmiotów niepublicznych.

- Chciałabym, żeby te proporcje trochę uległy zmianie i żeby więcej powstawało tych placówek samorządowych. Zastanawiam się, jaka jest tego przyczyna. Być może powinniśmy jeszcze zmienić trochę ofertę i wydłużyć czas, który mają samorządy do jej przygotowania, bo jednak samorządy mają te procedury znacznie dłuższe, bardziej czasochłonne. Być może krótki okres, w którym samorządy mogły się zgłosić, był jakimś rodzajem ograniczenia - mówiła Rafalska.

Zapowiedziała, że jeżeli w tegorocznej edycji pozostaną niewykorzystane środki, będzie chciała zaadresować je do podmiotów samorządowych.

Jak przekazał wójt Deszczna Paweł Tymszan budowa placówki trwała osiem miesięcy, rozpoczęła się w kwietniu zeszłego roku i zakończyła w grudniu. Inwestycja była finansowana z budżetu gminy przy wsparciu z programu "Maluch plus". Całkowity jej koszt to 6 mln zł.

- W tej chwili mamy blisko 200 dzieci - 72 dzieci w klubie malucha i 125 w przedszkolu. To dzieci z całej naszej gminy, a także przyległych. Nowy obiekt zastąpił stare przedszkole - powiedział  Tymszan.

- To jest naprawdę radosny moment. Otwieramy dzisiaj tę piękną inwestycję w Maszewie. 914 tys. zł zostały przekazane tutaj z pieniędzy rządowych, ale też - najważniejsza informacja - po raz pierwszy zdarza się, że wszystkie aplikujące podmioty, a to były 72 wnioski w woj. lubuskim, otrzymują wsparcie - powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Dodał, że w zeszłym roku województwo miało do dyspozycji z tego programu 4,5 mln zł, a w tym roku będzie to 15,5 mln zł. Jak mówił, dzięki temu uda się utworzyć w regionie 1,1 tys. nowych miejsc dla dzieci do trzech lat, a ponad 2,1 tys. już istniejących zostanie dofinasowanych. W 2017 r. w Lubuskiem przy wsparciu z tego źródła utworzono 235 nowych miejsc dla maluchów.

Minister Rafalska przypomniała, że kilka dni temu zostały ogłoszone wyniki konkursów tegorocznej edycji programu "Maluch plus". Przekazała, że 2018 r. będzie wyjątkowy, gdyż będzie znacznie więcej pieniędzy na finansowanie programu niż w latach poprzednich.

- Z tegorocznej edycji zostanie utworzonych 24,5 tys. nowych miejsc dla maluchów i oprócz tego dofinansowanych będzie 56 tys. miejsc już istniejących. Również dzieci niepełnosprawne, które mają zwiększone dofinansowanie, będą też finansowane w ramach tego programu - powiedziała Rafalska.

MRPiPS informowało pod koniec zeszłego roku, że w 2018 r. nakłady na program "Maluch plus" wyniosą 450 mln zł, czyli trzykrotnie więcej niż do tej pory. Maluch Plus to program, który wspiera powstawanie i rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Są to żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie.

- Ta kwota w tej pierwszej edycji całkowicie nie będzie wykorzystana, więc będziemy pewnie jeszcze organizować dogrywki - dodała minister Rafalska.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!