Partnerzy portalu

Emerytura dla Ukraińców za opłacenie jednej składki? "To jest manipulacja"

 • PAP/WOK
 • 9 czerwca 2023 - 17:02 | Aktualizacja: 9 czerwca 2023 - 17:07
Szkodliwość fałszywych informacji o tym, że emerytura minimalna przysługuje w Polsce Ukraińcom i Białorusinom już po symbolicznym stażu pracy polega na tym, że może służyć do manipulowania nastrojami społecznymi - przestrzega Stanisław Żaryn, minister w KPRM.
 • - Doniesienia prasowe, według których Ukraińcom i Białorusinom w Polsce przysługuje emerytura minimalna już po symbolicznym stażu pracy, to manipulacja - zaznacza Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 • - Wytworzenie w polskim społeczeństwie przeświadczenia, że jest gorzej traktowane przez państwo niż obywatele Ukrainy to jeden z celów informacyjnych rosyjskiej propagandy - dodaje.
 • - Odprowadzenie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie otwiera automatycznie drogi do otrzymania dopłaty do minimalnej emerytury dla cudzoziemca - podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

"Paliwo do manipulowania nastrojami społecznymi w Polsce"

"Doniesienia prasowe, według których Ukraińcom i Białorusinom w Polsce przysługuje emerytura minimalna już po symbolicznym stażu pracy, to manipulacja" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Jej szkodliwość polega na tym, że może zostać wykorzystana jako paliwo do manipulowania nastrojami społecznymi w Polsce" - dodał.

Odniósł się we wpisie do doniesień piątkowej (9 czerwca) "Rzeczpospolitej". - Wystarczy jedna składka, by obywatel Ukrainy czy Białorusi mógł dostać polską emeryturę minimalną - umowy z tymi krajami otworzyły pole do nadużyć" - napisała "Rzeczpospolita".

Żaryn podkreślił, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej niejednokrotnie dementowało podobne fałszywe doniesienia. "Wytworzenie w polskim społeczeństwie przeświadczenia, że jest gorzej traktowane przez państwo niż obywatele Ukrainy to jeden z celów informacyjnych rosyjskiej propagandy" - zaznaczył.

ZUS: Liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka

Do publikacji gazety odniósł się również rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. "Liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka. Odprowadzenie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie otwiera automatycznie drogi do otrzymania dopłaty do minimalnej emerytury dla cudzoziemca. Trzeba spełnić inne ściśle określone warunki" - podkreślił w oświadczeniu.

Wyjaśnił, że taka dopłata przysługuje wyłącznie w razie zamieszkiwania w Polsce. "Jeśli osoba zamieszkuje w innym państwie, dopłata do minimum z Polski nie przysługuje" - dodał.

"W 2021 (dopłata - red.) dotyczyła 1 215 osób, w 2022 r. dotyczyła 1 205 osób, a obecnie wypłacamy dopłatę dla 1 170 obywateli Ukrainy" - poinformował Paweł Żebrowski.

Wyjaśnił, że "malejąca skala dopłat związana jest między innymi z tym, że obywatele Ukrainy podejmują w Polsce zatrudnienie".

"Osiąganie przychodu z tytułu pracy albo prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej wysokość dopłaty, powoduje brak prawa do dopłaty do minimum. Druga przyczyna malejącej skali dopłat związana jest z wyjazdami obywateli Ukrainy z Polski" - wskazał rzecznik ZUS.

KOMENTARZE2

 • 04389 zdrowy rozsądek 2023-07-08 11:05:25
  Polak jako obywatel drugiej kategorii ( nie otrzyma emerytury minimalnej po po opłaceniu jednej składki ) ale musi na nią zapracować dla swojego podopiecznego - tak się składa , że podopiecznym jest potomek zwyrodniałych ludobójców ukraińskich czyt. banderowskich.
 • 🇵🇱POLAK🇵🇱 2023-06-25 19:15:03
  Zobaczcie na tiktoku, jak ukra instrułuje pasożytów ukraińskich , jak wyłudzić świadczenia emerytalne.. Polak w Polsce jest obywatelem drugiej kategorii.... Afera podkarpacka o tak ujrzy światło dzienne... Nie chcemy tych potomków Wołyńskich zbrodniarzy i ludobójców w Polsce ... Czego ni...e rozumiecie- wyjazd do siebie na upadlinę ....  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!