Partnerzy portalu

Emilewicz: już należy myśleć, kto powalczy w Poznaniu z Jackiem Jaśkowiakiem

Obóz Zjednoczonej Prawicy nie może sobie pozwolić na niewystawienie w Poznaniu konkurenta dla Jacka Jaśkowiaka – oceniła poznańska posłanka PiS Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że już teraz należy szukać osoby, która zawalczy z nim o fotel prezydenta miasta.
 • - Prezydent Jacek Jaśkowiak jest, używając jego własnych metafor, przeciwnikiem wagi ciężkiej -  powiedziała Emilewicz.
 • Jak podkreśliła, jeżeli Jacek Jaśkowiak będzie się po raz kolejny starał o prezydenturę w Poznaniu, obóz Zjednoczonej Prawicy będzie miał trudne zadanie ze znalezieniem odpowiedniego konkurenta.
 • - To będzie walka trudna, ale nie beznadziejna. Jacka Jaśkowiaka może pokonać ktoś, kogo prawica poprze, a nie kogo wystawi sama - podkreśliła.

Jacek Jaśkowiak (PO) wygrał wybory na prezydenta Poznania w 2014 i 2018 roku; ubiegając się o reelekcję, wygrał wybory w pierwszej turze, zdobywając 55,9 proc. poparcia.

- Prezydent Jacek Jaśkowiak jest, używając jego własnych metafor, przeciwnikiem wagi ciężkiej. Wiemy, jak dużym poparciem się cieszy w Poznaniu - pomimo wielu braków i krytyki, z którą się spotyka. Dotyczy ona chociażby cen transportu publicznego w mieście, chybionych inwestycji infrastrukturalnych - ostatnio tematem jest zabetonowanie remontowanego rynku Łazarskiego - powiedziała  Emilewicz.

Jej zdaniem, ważnym atutem Jacka Jaśkowiaka jest umiejętność wychodzenia poza partyjne granice i spory; kilka miesięcy temu to on namawiał miejskich radnych Koalicji Obywatelskiej do poparcia inicjatywy nadania skwerowi w centrum miasta imienia Marii i Lecha Kaczyńskich.

- Myślę, że gdyby Jacek Jaśkowiak miał wyraźny emblemat partyjny, jego poparcie byłoby niższe. On jest związany z konkretnym środowiskiem, ale stara się pokazywać swoją ponadpartyjną twarz. Można powiedzieć, że obecny prezydent Poznania jest pewną odrębnością polityczną - oceniła posłanka.

Jak podkreśliła, jeżeli Jacek Jaśkowiak będzie się po raz kolejny starał o prezydenturę w Poznaniu, obóz Zjednoczonej Prawicy będzie miał trudne zadanie ze znalezieniem odpowiedniego konkurenta. Jednocześnie podkreśliła, że niestanięcie do walki o fotel prezydenta Poznania byłby dla tego środowiska kapitulacją.

Czytaj też: Majątek przeciętnego Polaka to 155 tys. dol.

- To będzie walka trudna, ale nie beznadziejna. Jacka Jaśkowiaka może pokonać ktoś, kogo prawica poprze, a nie kogo wystawi sama - osoba, która będzie miała zaufanie społeczne i nie będzie miała mandatu partyjnego. Jeśli myślę o ogólnej recepcie na sukces prawicy w dużych miastach, to on może być osiągnięty właśnie w taki sposób: kandydatami będą osoby bez legitymacji partyjnej, które mogą uzyskać szersze niż tylko partyjne poparcie społeczne - powiedziała.

- Dziś w Poznaniu trudno mi wskazać taką osobę. Jednak ten głębszy namysł nad potencjalnymi nazwiskami i kandydaturami powinien być podjęty już teraz. Wierzę w kandydatów, nieoczywistych, niepartyjnych - zwłaszcza, że lista spraw do Jacka Jaśkowiaka, rzeczy zrealizowanych w mieście nie najlepiej, na które narzekają mieszkańcy jest pokaźna - dodała Jadwiga Emilewicz.

Jej zdaniem, w kampanii kluczowe może być odpowiednie pokazanie listy zaniechań obecnego prezydenta i zaprezentowanie własnego pomysłu na zarządzanie miastem.

- Nie chodzi o to, żeby potencjalny konkurent oparł się na druzgocącej krytyce urzędującego prezydenta. Widzimy, jak dużą popularnością cieszy się Jacek Jaśkowiak, więc nie ma sensu opierać na tym swego przekazu - trzeba wskazać braki Jaśkowiaka, ale przede wszystkim pokazać swój pomysł na Poznań. W tej kwestii przestrzeń do zagospodarowania jest ogromna - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

KOMENTARZE3

 • Rebus 2021-11-03 14:52:28
  No to może sama wystartuj. Przegrasz w pierwszej turze. poznaniacy to mądry naród i nieudaczników z namaszczenia prezesa nie potrzebują.
 • Tak uważam 2021-11-03 13:41:26
  To będzie szukanie osoby ( na miejsce Jaśkowiaka ), która: źdźbło w oku bliźniego/Jaśkowiaka widzi, a belki w swoim nie dostrzega . Nieudolnego samorządowca, ale gorliwego krytyka- zaproponują na prezydenta Poznania?
 • ocena z Bieszczad 2021-11-02 09:18:54
  PiS niech wybiera na Białorusi a nie w Poznaniu.. emilewicz spadochroniarz z Krakowa spdaj do Putina

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!