Partnerzy portalu

Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy na debatę o pomocy samorządów dla obywateli Ukrainy

Wojna w Ukrainie to problem polityczny w skali globalnej, ale także wyzwanie gospodarcze i społeczne, przed którym stanęły polskie samorządy. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą siłą rzeczy staną się tematem do dyskusji podczas zbijającego się wielkimi krokami Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach.

Organizacja pomocy dla walczącej Ukrainy i Ukraińców uciekających przed wojną, szczególnie w jej pierwszych dniach, udowodniła, jak sprawne i odpowiedzialne są polskie samorządy.

Znów potwierdziły się często przytaczane - także w rozmowach na łamach Portalu Samorządowego - słowa, że to samorządowcy są najbliżej ludzi i to oni najlepiej definiują lokalne potrzeby i problemy. Gdy po 24 lutego machina państwa dopiero ruszała, samorządy już miały zorganizowane punkty pomocy, noclegownie, transport. Także stowarzyszenia pozarządowe i mieszkańcy organizowali się i skupiali wokół swoich lokalnych władz.

Czytaj też: 40 samorządowych debat i wielu lokalnych liderów na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Oczywiste jest jednak, że skala wyzwań sięga znacznie powyżej możliwości samorządowych społeczności. Dzisiaj konieczna jest pomoc na szczeblu państwowym, ale także na poziomie Unii Europejskiej.

O tym, jak dalej pomagać Ukrainie i Ukraińcom, gdzie w tych działaniach powinno być miejsce dla gmin, powiatów i województw, na jakie wsparcie finansowe mają prawo liczyć JST, będziemy rozmawiać podczas sesji „Samorządy dla Ukrainy” na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Odbędzie się ona 27 kwietnia o godz. 13.30. Swoimi opiniami, doświadczeniami, wnioskami dzielić się będą: Jakub Banaszek, prezydent miasta Chełm, Tomasz Hanczarek, prezes zarządu, Personnel Service SA, członek Rady Miejskiej Wrocławia, Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, Viacheslav Nehoda, sekretarz stanu w Ministerstwie ds. Rozwoju Gmin i Terytoriów Ukrainy, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W trakcie Kongresu będzie też mowa o zakresie i skali pomocy polskich samorządów dla miast w Ukrainie oraz dla uchodźców w Polsce, o wsparciu doraźnym i długoterminowym.

Chcemy także poruszyć tematy potrzebnych zmian w przepisach, koniecznego wsparcia finansowego dla JST. Dyskutować również będziemy o współpracy samorządów z administracją centralną i organizacjami.

Co roku tematyka samorządowa - omawiana z udziałem samorządowców, polityków i ekspertów - zajmuje szczególne miejsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tak będzie i tym razem. W agencie IVX EEC znalazło się w niej około 40 sesji, które na pewno zainteresują samorządowców.

Rejestracja na wydarzenie jeszcze trwa. Zapraszamy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!