Partnerzy portalu

Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych rusza w Płocku

Kilkanaście seansów filmowych z audiodeskrypcją oraz rozmowy z twórcami, w tym aktorami, i spotkania z filmoznawcami znalazło się w programie 11. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który od 25 września do 1 października odbywać będzie się w Płocku (Mazowieckie).
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Na Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych wszystkie pokazywane filmy - w tym roku jest ich 14 -  są opatrzone audiodeskrypcją.
  • Cykl projekcji, spotkań i dyskusji zainauguruje spektakl "Wszystko o mężczyznach" Miro Gavrana w reżyserii Krzysztofa Prusa w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
  • W trakcie tegorocznego Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych zaplanowano również koncerty. m.in. zespołu Micromusic. 

Gośćmi wydarzenia będą m.in. Hyerim Pak, pochodząca z Korei Płd. lingwistka, nauczycielka akademicka języka koreańskiego i kultury koreańskiej, a także Philippe Tłokiński, aktor teatralny i filmowy, pracujący m.in. we Francji, gdzie się urodził, a także w Szwajcarii i w Polsce oraz Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

Jak informuje płockie Stowarzyszenie "De Facto", tradycyjnie główny organizator Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, podczas tegorocznej odsłony tego wydarzenia zaprezentowanych zostanie 14 filmów, w tym "Nomadland" Chloe Zhao, "Minari" Lee Isaaca Chunga, "Na rauszu" Thomasa Vinterberga oraz "Aida" Jasmily Žbanić "Niepamięć" Christosa Nicou i "Geniusze" Thora Kleina.

Cykl projekcji, spotkań i dyskusji zainauguruje spektakl "Wszystko o mężczyznach" Miro Gavrana w reżyserii Krzysztofa Prusa w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Jednym z wydarzeń będzie też rozmowa z Remigiuszem Grzelą, autorem książki "Z kim ci tak będzie źle, jak ze mną" o Kalinie Jędrusik i Stanisławie Dygacie, jak również autorem scenariusza filmu "Krafftówna w krainie czarów".

W trakcie tegorocznego Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych zaplanowano również koncerty, wystąpią Mikromusic w składzie acoustic trio - Natalia Grosiak, Dawid Korbaczyński i Robert szydło oraz duet "Linia nocna", czyli Monika "Mimi" Wydrzyńska i Mikołaj Trybulec.

Audiodestrypcja: każdy ogląda swój własny film

Zwieńczeniem festiwalowych wydarzeń będzie przyznanie nagród za najlepszą audiodeskrypcję filmową. "Dzięki audiodeskrypcji wszystkie osoby niewidome, które chcą, mogą czerpać satysfakcję z obcowania ze sztuką filmową" - podkreśla Stowarzyszenie "De Facto".

Twórcy wydarzenia podkreślają, iż jest ono jedyne w swoim rodzaju. "Na Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych wszystkie pokazywane filmy są opatrzone audiodeskrypcją. Opracowaną przez najlepszych jej twórców, uznanych przez festiwalową publiczność. Dzięki audiodeskrypcji każdy z nas, widzów ogląda swój własny film niezależnie od tego czy widzi czy nie" - zwraca uwagę Stowarzyszenie "De Facto".

Audiodeskrypcja to odczytywany przez lektora osobom niewidomym opis filmu, sztuki teatralnej, obrazu, rzeźby czy fotografii, zawierający szczegóły, dotyczące przedstawionych postaci, ich wyglądu, wyrazu twarzy, a także scenerii i innych charakterystycznych dla danego dzieła czy obiektu treści wizualnych.

11. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych otrzymał dofinansowanie samorządu Płocka, a także z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami wydarzenia są m.in.: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Książnica Płocka, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, Komunikacja Miejska i Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze "Studnia".

"De Facto" istnieje od 2006 r. Jego celem jest usuwanie barier dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niewidomych. Stowarzyszenie to prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, kiosk z audioprasą oraz internetowy klub filmowy osób niewidomych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!