Partnerzy portalu

Finisz prac nad równym traktowaniem

  • PAP
  • 16 lipca 2013 - 11:32
Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz kończy prace nad Krajowym Programem Działań na rzecz Równego Traktowania.

To nie jest program działalności mojego biura, ale program działań całego rządu - podkreśla.

„Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 to pierwszy rządowy, horyzontalny, strategiczny dokument dotyczący polityki równego traktowania w Polsce. Program zbiera w jednym miejscu, porządkuje i hierarchizuje kluczowe aktywności równościowe, które realizowane są przez rząd w różnych resortach i komórkach podległych. To taka równościowa mapa drogowa" - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

„To nie jest program pełnomocnika, który wymyśla zadania dla innych resortów, mówi: teraz ty zrobisz to, a ty tamto. Raczej konsumuje od lat realizowane lub planowane w konkretnych resortach zadania, które służą równemu traktowaniu. To nie jest program działalności mojego biura, ale skoordynowany przez moje biuro program całego rządu. I z tej perspektywy i z tego powodu jest bardzo ważny" - podkreśliła.

Dodała, że dotychczas funkcjonowały tylko cząstkowe, „dziedzinowe" programy, np. program równego traktowania kobiet i mężczyzn, napisany przez Magdalenę Środę i Izabelę Jarugę-Nowacką, byłe pełnomocniczki ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn.

„Przygotowano też programy dotyczące przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii, wobec określonych grup etnicznych, natomiast nigdy nie było takiej horyzontalnej polityki, która objęłaby całość tych działań zarówno w sensie zakresu treści, jak i zaangażowania poszczególnych ministerstw" - zaznaczyła Kozłowska-Rajewicz.

Jak poinformowała, obecnie różnego rodzaju działania prorównościowe są rozproszone po różnych ministerstwach - niemal każdy resort realizuje przynajmniej jedno zadanie, które dotyczy równego traktowania - ale nie tworzą one spójnego programu.

Przypomniała, że zgodnie z wymogami ustawy antydyskryminacyjnej, którą przygotowała jeszcze jej poprzedniczka Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik ma obowiązek przygotowania programu, który konsumuje resortowe polityki i strategie dotyczące równego traktowania.

„Czyli po pierwsze, ten program opisuje to, co jest, a po drugie, wprowadza rzeczy, które planujemy realizować w związku z przeciwdziałaniem dyskryminacji jakichkolwiek mniejszości we wszystkich obszarach życia" - powiedziała.

Kozłowska-Rajewicz podkreśliła, że program nie nakłada żadnych nowych obowiązków na ministerstwa.

„Np. ministerstwo pracy od lat realizuje programy, które dotyczą godzenia ról, wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, przeciwdziałania przemocy; w MAiC są programy dotyczące praw mniejszości narodowych i etnicznych, a w MSW - dotyczące cudzoziemców, itd. Dokonaliśmy pewnej selekcji, ale te działania, które są kluczowe z punktu widzenia równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji są włączone do naszego horyzontalnego programu" - podkreśliła pełnomocniczka.

Podkreśliła, że program jest bardzo dobrze skonsultowany. „Pisaliśmy go w bardzo transparenty sposób. Wszystkie, nawet najbardziej robocze wersje, od razu pojawiały się na stronach internetowych kancelarii premiera, wszystkie uwagi resortów były publicznie dostępne, jak i odpowiedzi na te uwagi; mieliśmy wiele spotkań roboczych i intensywną wymianę korespondencji oraz dwudniową konferencję uzgodnieniową, w czasie której punkt po punkcie analizowaliśmy każdą uwagę. Wszystkie działania w programie są akceptowane przez resorty w wyniku solidnych konsultacji" - uznała.

Przypomniała, że polityka równościowa, która jest zapisana w programie, będzie sprawozdawana przed Radą Ministrów raz do roku. „A więc już wiosną przyszłego roku poinformuję, jak wykonaliśmy zadania wpisane na rok 2013" - zapowiedziała.

Jak dodała, program będzie na bieżąco uzupełniany i zmieniany; będzie można rezygnować z czegoś, co w trakcie pracy okaże się np. celem zbyt ambitnym - lub dodać nowe działania, kiedy pojawią się nowe możliwości.

W programie zapisano kluczowe obszary działania, takie jak przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy, walka z przemocą wobec kobiet, w rodzinie, wobec osób LGBT, walka z mową nienawiści, równe traktowanie w systemie edukacji, ochrony zdrowia, ochrona prawna osób z zaburzeniami psychicznymi, zwiększenie udziału kobiet w procesach decyzyjnych, poprawa dostępu do dóbr i usług dla osób z niepełnosprawnościami i starszych.

W zeszłym tygodniu projekt programu po konsultacjach został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!