Partnerzy portalu

Fogiel: w przypadku zmniejszenia liczby resortów każdy będzie musiał z czegoś zrezygnować

  • PAP
  • 8 września 2020 - 09:10
Jeśli w gronie Zjednoczonej Prawicy zapadnie decyzja o zmniejszeniu liczby ministerstw, każdy będzie musiał z czegoś zrezygnować - podkreślił we wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Jak zaznaczył, z "czystej matematyki" wynika, że PiS oddałoby dużo więcej resortów niż koalicjanci.

Fogiel w Polsat News pytany był, ile jeszcze potrwają rozmowy koalicyjne między PiS, Porozumieniem a Solidarną Polską na temat planowanej rekonstrukcji rządu. "Nie mamy presji czasu, bo to nie jest wyścig. Chodzi o to, żeby wypracować najlepsze rozwiązanie" - powiedział.

Dopytywany, czy do rządu Zjednoczonej Prawicy wróci lider Porozumienia Jarosław Gowin, odparł, że to, kogo partnerzy PiS desygnują do Rady Ministrów, to ich decyzja. O tym, że Gowin zdecydował powrócić do rządu, mówił w poniedziałek w TVN 24 poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk.

Fogiel odnosząc się do zapowiadanego przez PiS zmniejszenia liczby ministerstw podkreślił: "Rzeczywiście, chodzi o skomprymowanie rządu, o wzmocnienie tego głównego ośrodka władzy, o danie ministrom większych, ale równocześnie samodzielnych, nie zachodzących na siebie z innym resortami, sfer odpowiedzialności". Jak dodał, do takiej formuły rekonstrukcji politycy PiS są bardzo zdeterminowani.

Przyznał, że wiąże się to z redukcją tek ministerialnych. "To nie jest działanie przeciwko komuś, to nie jest działanie, żeby coś komuś zabrać. Jeżeli zapadnie ostatecznie taka decyzja w gronie Zjednoczonej Prawicy, to każdy po prostu będzie musiał z czegoś zrezygnować" - zaznaczył.

Jak zwrócił uwagę, "z czystej matematyki" wynika, że PiS tych resortów oddałoby dużo więcej. "Myślę, że ten pozytywny przykład pozwoli nam negocjować w zgodzie i uzyskać porozumienie" - dodał polityk.

W poniedziałek odbyła się kolejna runda negocjacji między liderami Zjednoczonej Prawicy, dotyczących nowej umowy koalicyjnej oraz rekonstrukcji rządu. Według informacji PAP, do kolejnego spotkania koalicjantów dojdzie w czwartek około południa.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP na początku sierpnia zapowiedział, że rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października. Jak zaznaczył, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. Kaczyński pytany, czy koalicjanci z Solidarnej Polski i Porozumienia otrzymają w takim razie po jednym resorcie, stwierdził wówczas, że "przy takiej liczbie ministerstw, to po prostu wynika ze zwykłej arytmetyki, i to tak traktowanej bardzo - można powiedzieć - szczodrze dla naszych koalicjantów".

W obecnym rządzie Mateusza Morawieckiego funkcjonuje 20 ministerstw.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!