Partner portalu

Fundusze dla 25 małopolskich gmin na usuwanie zniszczeń po ulewach

  • PAP
  • 14 sierpnia 2014 - 16:55
Ponad 21,6 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa otrzymają małopolskie samorządy na usuwanie zniszczeń w infrastrukturze komunalnej spowodowanej przez ulewne deszcze w maju i sierpniu tego roku. Resort administracji i cyfryzacji przyznał promesy na ten cel.

Jak poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski, rządowe środki zostały przyznane, bowiem zniszczenia były skutkiem zdarzeń o znamionach klęski żywiołowej.

Promesy otrzymało łącznie 25 jednostek samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i województwo małopolskie. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację 59 zadań - przede wszystkim na remonty i odbudowę dróg, mostów oraz przepustów. Wśród inwestycji są także remonty ujęć wody oraz budynków użyteczności publicznej.

Czytaj też: Uszkodzone dachy i brak prądu po nawałnicach nad Polską

Na odbudowę po ulewach z maja tego roku 24 jednostki samorządu terytorialnego otrzymały promesy na łączną kwotę ponad 15,2 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie 56 zadań.

Ulewne deszcze nawiedziły Małopolskę między 14 a 19 maja. Straż pożarna interweniowała w województwie ponad 3,5 tys. razy. Najwięcej szkód woda wyrządziła w powiatach nowosądeckim, limanowskim, suskim, gorlickim i nowotarskim. Z zalanych budynków oraz budynków zagrożonych podtopieniami ewakuowano 112 osób, kolejne 17 osób ewakuowano z budynków uszkodzonych i zagrożonych przez osuwiska.

Na usuwanie strat po ostatnich po ulewach, które trwały od 6 do 8 sierpnia, resort przyznał promesy trzem jednostkom samorządu terytorialnego: powiatom limanowskiemu i myślenickiemu oraz województwu małopolskiemu. Otrzymają one łącznie 6,4 mln zł.

Ulewne deszcze spowodowały wtedy wezbrania potoków oraz gwałtowny spływ wód powierzchniowych, doprowadzając do licznych podtopień. Najwięcej zniszczeń odnotowano w powiatach limanowskim i myślenickim. Podtopionych zostało 447 budynków mieszkalnych oraz 245 gospodarczych. Woda uszkodziła łącznie 261 km dróg i zniszczyła lub uszkodziła 92 mosty i mniejsze przeprawy, odcinając mieszkańcom dojazd do domów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!