Partnerzy portalu

Gawłowski: Rozwiązanie struktur lubuskiej PO ma służyć wzmocnieniu partii

  • PAP/AT
  • 14 marca 2016 - 17:45 | Aktualizacja: 14 marca 2016 - 20:47
• Według sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej, partii potrzeby "swoisty reset".
• Na komisarza mającego zająć się odbudowaniem struktur partii wyznaczono jednogłośnie senatora Waldemara Sługockiego.
• Sługocki przedstawił swoich współpracowników, którzy będą koordynatorami w wyborach do sejmiku wojewódzkiego.

Rozwiązanie struktur regionalnych lubuskiej Platformy Obywatelskiej ma służyć wzmocnieniu partii i odbudowie dobrych relacji między jej członkami - poinformował w poniedziałek (14 marca) w Zielonej Górze sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski.

W poniedziałek na konferencji prasowej Gawłowski mówił o wnioskach z audytu przeprowadzonego w regionie. Jak to określił, lubuskiej Platformie był potrzeby "swoisty reset".

"Doszliśmy do wniosku przeglądając audyt i zastanawiając się nad różnymi wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości, że warto dokonać swoistego resetu tutaj. (...) Skoro jest tutaj tak dużo mądrych ludzi wewnątrz Platformy i z jakichś powodów te relacje wcześniej nie układały się najlepiej (…), to powiedzieliśmy sobie spróbujmy jeszcze raz" - mówił Gawłowski.

Gawłowski wyjaśnił, że podczas audytu została dokonana ocena wydarzeń mających miejsce na przestrzeni kilku minionych lat.

"One dotyczyły relacji wewnątrz PO, konfliktów, które miały tutaj miejsce, ale też dotyczyły relacji między poszczególnymi członkami oraz tych, które wynikały trochę z geografii. Województwo lubuskie to województwo, które ma dwa płuca - gorzowskie i zielonogórskie i te dwa płuca nie zawsze równo były albo doceniane, albo równo pracowały (…) Członkowie Platformy sami sugerowali w dużej części, że warto dokonać resetu, dokonać nowego otwarcia i stąd decyzja Zarządu Krajowego" - powiedział Gawłowski.

Dodał, że na komisarza mającego zająć się odbudowaniem struktur partii wyznaczono jednogłośnie senatora Waldemara Sługockiego. Podczas konferencji prasowej obu politykom towarzyszyło kilka innych osób, w tym ludzie niemający dobrych relacji z Bożenną Bukiewicz, poprzednią przewodniczącą lubuskiej PO. To zdaniem Sługockiego świadczy o tym, że konflikty są historią.

"Czeka nas ciężka praca, ale chcę zapewnić, że Platforma Obywatelska to będzie partią polityczną, w której każdy będzie mógł w sposób nieskrępowany wypowiadać swoje myśli i poglądy. Będziemy budować wspólnotę ideową, wspólnotę poglądów i jestem przekonany, że uda nam się szybko odbudować silną pozycję Platformy Obywatelskiej jako ugrupowania, które będzie pośród ludzi, które będzie nawiązywało dialog z mieszkańcami Ziemi Lubuskiej" - powiedział Sługocki.

Podczas konferencji tymczasowy przewodniczący lubuskiej PO przestawił swoich współpracowników, którzy będą koordynatorami samorządowymi w pięciu okręgach w wyborach do sejmiku wojewódzkiego.

Będą nimi: poseł Krystyna Sibińska, b. wojewoda lubuski i wiceminister SWiA Marcin Jabłoński, senator Robert Dowhan, b. poseł i burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula oraz przewodniczący RM Zielona Góra Adam Urbaniak i radny sejmiku Sebastian Ciemnoczołowski.

"Będę chciał połączyć środowisko, które do tej pory funkcjonowało w zarządzie woj. lubuskiego Platformy Obywatelskiej ze środowiskiem, które było poza nim (…) Będę chciał także uwzględnić ten kontekst geograficzny i zbudować tutaj równowagę. Także będę chciał zaprosić panie, one też muszą być we władzach PO i będę chciał, żebyśmy mieli reprezentantów różnych pokoleń" - zapowiedział Sługocki.

Sługocki zapewnił, że nie widzi potrzeby zmian we władzach samorządowych regionu. Podkreślił, że liczy na to, że obecny marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak będzie sprawowała urząd do zakończenia kadencji.

"Właśnie takie wsparcie i deklaracja publiczna, to jest jasna sprawa. Zarząd województwa, który jest rekomendowany z ramienia PO może pracować spokojnie i merytorycznie. Tu nie chodzi tylko o mnie, ale i o koleżankę i kolegę" - skomentowała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Polak nie ukrywa, że była blisko poprzedniej szefowej lubuskiej PO i przez nią była rekomendowana na marszałka. "Nigdy nie wtrącałam się w decyzje polityczne. W zarządzie (regionu - PAP) zasiadałam z uwagi na funkcję marszałka i nie do mnie należy ocena działalności partyjnej" - podkreśliła Polak.

Odnosząc się do sytuacji w sejmiku Sługocki mówił, że zamierza budować dobre relacje z koalicjantem w sejmiku województwa - PSL. "Jestem przekonany, że ta koalicja będzie świetnie funkcjonowała do końca tej kadencji" - dodał.

Komisarz lubuskiej PO będzie odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów partyjnych w województwie lubuskim. Statut partii określa, że nowy przewodniczący partii musi zostać wybrany w terminie sześciu miesięcy od wprowadzenia zarządu komisarycznego.

Struktury partii na szczeblu regionu lubuskiego i w Zielonej Górze zarząd Krajowy PO rozwiązał w miniony czwartek. Podstawą tej decyzji stały się wyniki audytu, który zlecił nowy szef partii Grzegorz Schetyna. Na komisarza zarządzającego na poziomie regionu i miasta Zielona Góra został wyznaczony senator Waldemar Sługocki należący do zwolenników Schetyny.

Sługocki jest także wymieniany jako główny kandydat na szefa lubuskiej PO. Zadeklarował zresztą, że stanie do tych wyborów. 45-letni Sługocki z wykształcenia jest politologiem z tytułem doktora habilitowanego, to także doświadczony polityk. W poprzedniej kadencji parlamentu był posłem, pracował w samorządzie i był wiceministrem w resortach: rozwoju regionalnego oraz infrastruktury i rozwoju.

Po wygraniu partyjnych wyborów przez Grzegorza Schetynę, w lutym br. z funkcji przewodniczącej lubuskiej PO zrezygnowała pos. Bożenna Bukiewicz. Partią na szczeblu regionu kierowała od 2007 roku. Swoją decyzję tłumaczyła względami osobistymi, ale nie było tajemnicą, że należąc do zwolenniczek b. premier Ewy Kopacz i tak straciłaby fotel przewodniczącej.

Nieoficjalnie politycy Platformy wskazywali, że w Lubuskiem od wielu miesięcy trwał ostry konflikt interesów, którego efektem były m.in. problemy przy konstruowaniu list przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Władze lubuskiej Platformy nie udzieliły wówczas rekomendacji do startu w wyborach trojgu posłom z północnej części regionu: Krystynie Sibińskiej, Bożenie Sławiak i Witoldowi Pahlowi, a Waldemar Sługocki zamiast znaleźć się na liście do Sejmu został wyznaczony na kandydata do Senatu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!