Partnerzy portalu

Gdańsk: Miejskie obchody Święta Niepodległości

  • PAP
  • 8 listopada 2021 - 17:02
Wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, gra miejska, spacery z przewodnikami, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz oprowadzania po wystawach Muzeum Gdańska - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na obchody Święta Niepodległości.

Ze względów bezpieczeństwa i z powodu trwającej pandemii w tym roku nie odbędzie się parada niepodległości w tradycyjnej formie. Program wydarzeń przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w Ratuszu Głównego Miasta.

"Jak co roku, chcemy razem z mieszkankami i mieszkańcami uczcić tę radosną, ważną dla naszego kraju rocznicę. Wspólnie z wieloma partnerami przygotowaliśmy bogaty program atrakcji dla mieszkańców i turystów. Odpowiedzialnie i z zachowaniem środków bezpieczeństwa zachęcam do korzystania z szerokiej oferty wydarzeń w naszym mieście" - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w środę 10 listopada, zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. Wydarzenie odbędzie z towarzyszeniem asysty wojskowej, a programie znalazła się także modlitwa i Apel Pamięci. Jako symbol pokoju zostaną wypuszczone białe gołębie. Po uroczystości zaplanowano poczęstunek z kuchni polowej. Będzie można zjeść ciepłą grochówkę i ogrzać się przy kawie i herbacie.

"Tegoroczna parada odbędzie się po raz 19. To zawsze niezwykła atmosfera radości, porozumienia, taka, w której zwracamy uwagę na dobro drugiego człowieka. Jesteśmy wspólnotą różniącą się, ale taką, która potrafi się zjednoczyć pod flagą biało-czerwoną. Przez cały dzień czeka mnóstwo atrakcji, w których będzie można wziąć udział. To między innymi gra miejska, w której zadaniem będzie odgadnięcie hasła, a na jej trasie będzie można spotkać wiele innych osób zainteresowanych historią Gdańska i Polski. W ofercie także zwiedzanie miasta z przewodnikami PTTK" - mówił podczas konferencji prezes zarządu Stowarzyszenia SUM Lech Parell.

W czwartek, 11 listopada o godz. 10 Święto Niepodległości zainauguruje podniesienie flagi państwowej na maszcie znajdującym się na Górze Gradowej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert mobilnego carillonu "Gdańsk" i trębaczy. W uroczystościach weźmie m.in. udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przedstawicie Rady Miasta i grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk.

Tego dnia o godz. 11 dzwonnicy konfraterni wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego niemal 3 tony dzwonu. Na godzinę 12.00 planowana jest także uroczysta msza w Bazylice Mariackiej, podczas której o wyjątkową oprawę muzyczną zadba Ceppella Gedanensis. 11 listopada zostaną złożone kwiaty m.in. przy pomniku Jana III Sobieskiego, Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 i pomniku Tym, co za polskość Gdańska.

11 listopada w Gdańsku będą dominowały biało-czerwone barwy. Wyjątkową atrakcją dla mieszkańców będzie okolicznościowe podświetlenie budynku Zieleniaka. Po zmroku na biurowcu, jako iluminacja, pojawi się narodowa flaga. Przygotowano także flagi i kotyliony dla mieszkańców. Będzie je można odbierać od godziny 10. przy Bramie Wyżynnej i na Skwerze Dariusza Kobzdeja.

"Patriotyzm to przede wszystkim troska o dobro wspólne. W imieniu Rady Miasta Gdańska zachęcam, aby się zaszczepić, szczególnie, że będzie taka możliwość. Przy Drzewku Milenijnym na Targu Węglowym od godziny 10 będzie działał punkt szczepień. Przypominam też, że będzie możliwość odebrania flag Rzeczpospolitej oraz Gdańska. Przygotowaliśmy 1000 flag narodowych, 300 gdańskich, a także kotyliony do przypięcia" - mówił podczas konferencji wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska Mateusz Skarbek.

Ponad 2 tysiące flag wyeksponowanych zostanie na głównych arteriach miasta. Duże kotyliony pojawią się na Długim Targu, Zielonym Moście oraz na budynkach Rady Miasta i Urzędu Miejskiego. Flagi zostaną umieszczone także na pojazdach komunikacji miejskiej.

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada po mieście na trasie Strzyża-Węzeł Groddecka będzie kursował uroczyście przystrojony tramwaj Konstal historycznej floty GAiT. Przejazdy są bezpłatne, a w wyjątkową podróż po Gdańsku będzie można się wybrać w godzinach 10.20 - 17.05.

Punktem kulminacyjnym obchodów 11 listopada w Gdańsku będzie wspólne śpiewanie hymnu państwowego, które odbędzie o godzinie 12. we wszystkich miejscach, gdzie będą grały zespoły muzyczne. W południe warto pojawić się przy Dworze Artusa. Na historycznym budynku zostanie podniesiona narodowa flaga, a wydarzeniu będzie towarzyszyć wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Mieszkańcom i turystom akompaniować będzie na ratuszowym carillonie Monika Kaźmierczak oraz Chór Nauczycielski pod dyrekcją Darii Polanowskiej. Zespoły muzyczne będzie można spotkać także m.in. przy Domu Uphagena, pomniku Jana II Sobieskiego, pomniku Tym, co za polskość Gdańska, napisie Gdańsk na Ołowiance i przy fontannie czterech kwartałów.

O godzinie 13. z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi carillonowy koncert.

Gdańscy przewodnicy (związani z oddziałem gdańskim PTTK) będą oprowadzać po tych miejscach w Gdańsku, które w szczególny i ciekawy sposób splatają dzieje Gdańska i Polski. Oprowadzania startują, co kwadrans, od godz. 10 do 12 spod siedziby PTTK na ul. Długiej.

Na 11 listopada specjalne atrakcje przygotowało też Muzeum Gdańska. W programie oprowadzania kuratorskie po wystawach w Ratuszu Głównego Miasta, wernisaż wystawy fotografii poświęconej ostatnim żyjącym żołnierzom Armii Krajowej i wyjątkowe pokazy i warsztaty w Kuźni Wodnej w Oliwie.

Na czas Parady Niepodległości zostanie uruchomione specjalne radio. Na częstotliwości 91.30 UKF będą nadawane informacje i komunikaty poświęcone wydarzeniom tego dnia. Program, którego zasięg obejmie centrum Gdańska, będzie można odbierać na każdym odbiorniku radiowym, np. w domu czy w samochodzie.

Jak poinformowała PAP Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsk, specjalną ofertę na Święto Niepodległości przygotowali restauratorzy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!